Dali sme pre Vás otestovať nové JBL STUDIO 530 a 580 (doplnené)

Dali sme pre Vás otestovať nové JBL STUDIO 530 a 580 (doplnené)

     Popredný americký výrobca reproduktorových sústav JBL priniesol na trh novú sériu označenú ako Studio 5. Obsahuje celkovo tri modely stĺpových reproduktorov, jeden model regálových reproduktorov a centrálny reproduktor.
     Séria svojím názvom a aj konštrukciou prezrádza ambíciu JBL pripraviť pre milovníkov dobrého zvuku produkty, ktoré by tvorili akýsi priesečník medzi štúdiovými reproduktormi a reproduktormi určenými k bežnému domácemu posluchu. Všetky modely totiž obsahujú tlakový výškový Hornov reproduktor. Hornove reproduktory využívajú rovnaký princíp ako niekdajšie „trúby“ na staručkých gramofónoch. Aj tie sa lievikovite rozširovali, pričom pri úzkom hrdle je vyšší akustický tlak pri malej amplitúde vlnenia. Postupne s rozširujúcim sa lievikom tlak klesá, ale rastie amplitúda zvuku. Výhodou takejto konštrukcie je vyššia účinnosť – aj malá plocha membrány dokáže vyrobiť silnejší zvuk. Malý menič sa ľahšie ovláda zosilňovačom – zvuk môže byť presnejší a dynamickejší. Čím menšia je plocha meniča, tým je menšie aj jeho skreslenie. Smerovosť  lievika je vyššia – zvuk sa menej šíri do strán, čo môže byť výhodné pri slabo zatlmených priestoroch. Dajú sa tak obmedziť nežiaduce odrazy v interiéri. Toľko hovorí teória. A ako sa to tieto výhody hornov podarilo preniesť firme JBL do série Studio 5 ?
JBL Studio530     Ako prvé sa odpoveď na túto otázku pokúsili dať regálové reprosústavy s označením Studio 530. Sústavy hneď zaujmú svojím nezvyčajným tvarom, evokujúcim skôr profesionálnu kategóriu. Ich ozvučnica sa totiž smerom dozadu lichobežníkovo zužuje. Horná hrana ozvučnice je navyše skosená. Nepravidelný tvar má obmedziť vznik stojatého vlnenia. Potenciálny zákazník si môže vybrať medzi čiernym a čerešňovým farebným odtieňom.  Hmotnosť jednej reprosústavy je 7,7 kg, čo svedčí o primerane tuhej konštrukcii vzhľadom na jej rozmery (výška 467 mm, šírka 214 mm a hĺbka 222 mm). Dvojpásmovka je osadená tlakovým výškovým reproduktorom s priemerom 25 mm s neodýmiovým magnetom.  Stredobasový reproduktor  má priemer 130 mm a jeho membrána je vyrobená z materiálu PolyPlass, ktorý JBL používa aj v iných modeloch. Deliaca frekvencia je 1,5 kHz, citlivosť 86 dB. S touto hodnotou korešponduje aj doporučený výkon zosilňovača 125 W. Menovitá impedancia reprosústavy je 6 Ω, frekvenčný rozsah udávaný výrobcom je 45 Hz až 40 kHz, avšak v pásme ± 6 dB. Na zadnej strane ozvučnice nájdeme basreflexový otvor a pozlátený terminál umožňujúci bi-wiringové resp. bi-ampingové zapojenie. V príslušenstve je priložená textilná mriežka na zakrytie výškového meniča a gumové samolepiace podložky.

     Po vybalení ešte nerozohrané „fungláče“ ihneď zaujmú zrozumiteľnosťou rečového pásma. Čas túto prednosť jednoznačne potvrdil. Vokály sú vzorne neutrálne, na túto cenovú kategóriu prekvapuje čistota prednesu. JBL 530 sa snažia zvuk nijako neprikrášľovať, čo je ich najväčším kladom. Zároveň to môže byť nevýhodou pre tých, ktorí hľadajú efektný zvuk. Pre nich tieto reproduktory asi nebudú tie pravé. O to viac však potešia skúsenejších poslucháčov hľadajúcich pravdivejší, presnejší a suchší zvuk. Čo sa týka basov, hore uvedený údaj výrobcu bude zrejme korešponduje so skutočnosťou. Bas sa javí ako dostatočný, i keď najnižšie basy samozrejme od tejto regálovky nemôžeme očakávať. Pozitívom je  výborná dynamika, pričom však bas zostáva príjemne  mäkký. Všetky uvedené vlastnosti znásobuje pripojenie reprosústav ku kvalitnému a dostatočne výkonnému zosilňovaču. Napokon, Studio 530 sú určené primárne ku audiofilskému stereofónnemu posluchu, i keď svoje si svoje miesto nájdu určite aj ako zadné reprosústavy domáceho kina.  

Doplnené 28.05.2012
JBL Studio 580     Studio 580 sú nižším bratom z dvojice stĺpových reproduktorov série Studio 5. Po vybalení spojenom s nemalým fyzickým vypätím (hmotnosť 22,2 kg na kus) prvý pohľad prezrádza, že dizajn, ktorý sa javil možno ako zvláštny pri regálových reproduktoroch, týmto stĺpom vyložene pristane.  Pri rozmeroch týchto  viac než meter vysokých reprosústav (výška 1069 mm, šírka 250 mm a hĺbka 348 mm)   sme zvyknutí skôr na trojpásmovky. Výrobca však zostal prekvapujúco pri dvojpásmovej konštrukcii. Rovnako ako pri regálových 530-kach použil tie isté meniče, ale stredobasový reproduktor dostal  dvojča. Deliaca frekvencia zostala zachovaná na hodnote 1,5 kHz. Podľa údajov sa v spolupráci s väčším objemom ozvučnice posunul spodný kmitočet iba o 5 Hz, a to na rovných 40 Hz. Citlivosť reprosústav stúpla na 90 dB. Ako sa takáto konštrukcia prejavila na zvuku? Nebolo zbytočné plytvať toľkým materiálom navyše kvôli nejakým piatim hertzom ?

     Už prvé tóny prezradili, že oproti regálovým reproduktorom majú 580-ky basov podstatne viac. A to logicky aj pri tichom posluchu. V prvých dňoch v snahe aspoň trochu ich rozohrať som ich kŕmil predovšetkým rockovou stravou. A tá im teda chutila nadmieru. Dynamika týchto reprosústav je skutočne skvelá. Rovnako excelujú aj v dynamických scénach domáceho kina. Tretie pásmo subjektívne nechýba, i keď v niektorých nahrávkach si pamätám, že tam dolu bolo ešte čosi navyše. U dobre nahratých rockových vecí (žiaľ nie je ich tak veľa) sa prednes reprosústav javí ako analytický, nástroje sa nezlievajú, hlasy sú verné. V niektorých nahrávkach, o ktorých som si myslel že ich poznám dokonale, sa nečakane vynárajú jemné nuansy. Albumy, ktoré sa javili ako technicky približne na rovnakej úrovni sú zrazu roztriedené na dve kôpky. Že by sa ani pri  stĺpoch nestratila tá avizovaná „štúdiovosť“ ? Jednoznačnú odpoveď mi dajú osvedčené audiofilské nahrávky. A bum ! Tieto stĺpy vedia výšky a stredy podobne ako ich regálové sestričky. Okrem detailov a vernosti ešte pridávajú nástrojom aj telo, tóny doznievajú až do konca, zvuk je „masnejší“ ľahko sa kĺže ušami až do „útrob duše“.  Univerzálnosť týchto stĺpov poteší každého, kto pri počúvaní muziky rád načiera do rozličných súdkov. Hoci bol zvuk už s použitím môjho domáceho zosilňovača výborný, pri pripojení k výkonnému  zosilňovaču Harman/Kardon HK990 začali hrať celkom inú ligu. I keď je citlivosť reprosústav slušná, výkonnejším zosilňovačom nič nepokazíte. Pribudnú detaily, zvuk je presnejší s jasnými kontúrami, priestor lepšie vykreslený. Každopádne výkon zosilňovača nie je to jediné. Každý záujemca si v tejto cenovej kategórii výrobkov kombináciu reprosústav a zosilňovača určite odskúša. Ja som ich mal možnosť pripojiť len k dvom stereofónnym zosilňovačom a jednému stereoreceiveru, čo iste nie je dostatočná vzorka na vynesenie univerzálneho „rozsudku“.

Neprehliadnite:
Nové JBL Studio 5 reproduktory. Pokročilá technológia s klasickým zvukom JBL
     V čase, keď vznikali tieto riadky bolo k dispozícii minimum hodnotení týchto zaujímavých reprosústav. Až neskôr sa medzi prvými objavila recenzia v časopise What Hi-Fi ?. Podľa tejto recenzie boli JBL Studio 580 okamžite zaradené medzi premiantov svojej triedy a názor recenzentov tohto periodika sa približne zhoduje s tým mojím. Čestne prehlasujem, že som autorov článku tohto renomovaného anglického periodika pri udeľovaní maximálneho počtu piatich hviezdičiek nijako neovplyvňoval :)

Autor článku: Ján A.

JBL Studio530
comments powered by Disqus