Entry level for specialist

Entry level for specialist

     Značka Harman Kardon bola na stránka M2 predstavená už niekoľkokrát, a vždy to bol doslova sviatok testovať. Nekonvenčný prístup k dizajnu či zvuku doslova láme bariéry. Veď kto by čakal v tejto triede takýto zvuk...
     V prípade, že idete repasovať osadenie domáceho kina v obývačke alebo ste na prahu zakúpenia nových prístrojov, dávame do pozornosti tento test. Objavil sa v ňom výsostne účelový a nádherný prístroj za veľmi rozumnú cenu. S tučným balíkom peňazí sa dobre nakupuje, ale keď je rozpočet obmedzený, tak to už môže byť problém. Avšak len dovtedy, kým neobjavíte túto značku a neodskúšate si ju na vlastnej koži. Odporúčam rozhodne nevynechať Harman Kardon a porovnať ako je na tom konkurencia. Veď priame porovnanie je to najobjektívnejšie čo si môže hi-fi priaznivec želať.
Dizajn
     Prístroj zaujme hneď na prvý pohľad, pretože svoju muskulatúru veľmi jemne a decentne zakrýva. Čelný panel je tak, ako u každého prístroja HK, delený na hornú tmavo lesklú časť s displejom a spodnú v tmavo šedej povrchovej úprave. Na hranici týchto dvoch plôch sa nenápadne krčia tlačidlá, pretože maximum ovládania je v reálnom svete cez diaľkové ovládanie. Vo vypnutom stave vidíte len tmavú displejovú polovicu prijímača. Stačí však zapnúť a displej sa okamžite identifikuje v centrálnej časti. Napravo je aj grafická schéma priamo zapojených reproduktorov. Displej takisto prezentuje aj všetky zapnuté režimy.

Harman/Kardon AVR255

Výbava
     Pri tomto AV prijímači je treba znovu a stále spomenúť jeden zaujímavý fakt ohľadne technických parametrov. Pokiaľ celá konkurencia zaplavuje manuály stovkami Wattov v technických údajoch, v dokumentácii Harman Kardon nájdete bez problémov údaj viac než o polovicu nižší. Ale nečakajte, že tento AV prijímač bude hrať slabšie. Tu vytvorili svoj vlastný ukazateľ na meranie výkonu, a tým je firemný údaj HCC (High Current Capability), ktorý udáva aký prúd je zdroj schopný okamžite dodať . Štandardom u nižšej rady je prúd +/-25 Ampér, náš testovaný AVR 255 má rovnako ako AVR355 úctyhodných +/-35 Ampér. Koncový stupeň nemá žiadny problém pokryť dynamickú špičku energiou zo zdroja, resp. ani pri dlhodobom zaťažení sa nestráca dynamika a detaily v podaní. Základom je ozvučenie 7.1, čo znamená, že okrem dvoch surroundov sa pridávajú ešte dva kanály „back surround“, ktoré presnejšie lokalizujú zvukovú scénu za poslucháčom. Ak Vám ale stačí klasických 5.1 kanálov, tak potom zostávajúce dva kanály môžete zapojiť do druhej miestnosti v režime multiroom. Výkonovo sme u tohto prístroja na úrovni 65 Watt pre stereo a 50 Watt v režime siedmych kanálov. A to všetko sú parametre do 8 ohmovej záťaži a pri minimálnom skreslení iba 0,07 % THD, čo je veľmi dobré. K dostatočnému zásobovaniu energiou poslúži zdvojený zdroj, a to tak, že samostatný zdroj ma predná vetva reproduktorov a takisto aj zadná. Parametre sú ešte zaujímavé tým, že frekvenčná charakteristika začína od 10 Hz a končí sa až pri neuveriteľných 100 kHz. Efektový zvukový digitálny procesor „Cirrus Logic 32-bit“, zabezpečuje okrem iných dekódovanie aj takého formátu akým je Dolby TrueHD, DTS-HD alebo Dolby Digital Plus. K precíznemu zvukovému nastaveniu poslúži celý rad funkcií ku ktorým patrí EzSet/EQ s mnohými možnosťami zvukových korekcií. Spracovanie obrazu je plne v réžii špeciálneho firemného video procesingu s názvom „Faroudja DCDi Cinema“, ktorý spracováva obraz až do 1080p. Konektivita je zabezpečená momentálne najmodernejším rozhraním HDMI 1.3a s 12-bitovou farebnou hĺbkou pre obraz aj zvuk v jednom kábli. Ak sme už pri konektivite, tak kompletný prepojovací obraz je rozšírený aj o 7.1 linkové výstupy pre požitie externých koncových stupňov pre prípad, že by už interné nestačili. Tento prijímač ma spínané HDTV-Ready komponentné video vstupy a 1 výstup na obrazovku. Až šestica digitálnych vstupov (dva optické a dva koaxiálne na zadnom paneli a jeden optický a jeden koaxiálny na prednom paneli) rovnako zasahujú do vyššej triedy A/V prijímačov. Jeden Audio/Video vstup je situovaný na prednom paneli spolu s rozhraním S-Video pre použitie herných konzol. Na prístroji sú aj 6-kanálové RCA vstupy pre použitie už rozdekódovaného zvuku inými priestorovými dekodérmi, ako napríklad SACD prehrávač. Toto všetko získate za veľmi prijateľnú cenu 22 990 SK (763,13 eur).

Harman/Kardon AVR255

Zvukové podanie
     Zapájam tento model do svojho reťazca a hneď je jasné akú ligu kope. Dynamika, a na túto triedu neuveriteľná čistota prednesu Vás nenechajú na pochybách o tom, že v tejto firme pracujú odborníci. Vyvážený a dynamický zvuk poteší pri stereo posluchu, kedy sa s dvojicou kvalitných reproduktorov zmení na zodpovednú a veľmi dobre hrajúcu zostavu. No ani pri sledovaní známych filmových snímkov nedôjdete k ujme na detailoch a dynamike z dôvodu samostatného napájania surroundov. Tak už stačí len zasadnúť za obrazovku a započúvať sa do bohatých priestorových efektov so strhujúcou dynamikou. A o to vlastne ide...

Zdroj: časopis M2
comments powered by Disqus