HAR/covník KARDinálne štíhly

HAR/covník KARDinálne štíhly

     Tak a je to tu! Dlho očakávaný CD prehrávač Harman/Kardon HD 990 si konečne našiel cestu aj do testu, čo umožnilo porovnať si vlastné dojmy s chýrmi, ktoré predchádzali jeho uvedeniu na trh. Veď už predošlý model poriadne rozhýbal diskusie v odbornej verejnosti, a tak je oprávnený predpoklad, že ani pri HD 990 to nebude inak.
Ak ste v triede kvalitných CD prehrávačov v obraze, tak celá história okolo produktov firmy Harman/Kardon vám bude pravdepodobne známa. Od famózneho nástupu HD 970 s cenou EISA, ale aj viacerými verziami CD mechaniky, ktorých kvalita kolísala. Každopádne to bol zásah do čierneho, pretože v danej cene to bolo aj napriek občasným problémom s mechanikami to najlepšie, čo ste si mohli do vlastného stereo reťazca zapojiť. Vývoj však pokračoval ďalej, a tak na stojane už krúti kotúčom najnovší prírastok s označením HD 990. Ohlasy sú ešte lepšie, hodnotenia sa predchádzajú v superlatívoch, ocenenia nešetria chválou... Úlohou je zistiť, ako je na tom tento prístroj v skutočnosti. A najlepšie je začať s dizajnom a výbavou.

DIZAJN
     Tenučký prístroj s pomerne nevýrazným vzhľadom inklinuje k minimalistickej dizajnovej filozofii. Spodná časť v podobe škriabaného eloxovaného hliníka je v hornej polovici doplnená pásom čierneho akrylu, v ktorom je ukrytá zásuvka na médium a rad nenápadných tlačidiel. Čelný panel je po stranách jemne zahnutý, čo korešponduje s firemnými zosilňovačmi. Displej sa identifikuje až po zapnutí a je možnosť stlmiť ho, resp. vypnúť. Najvýraznejším dizajnovým prvkom celého prístroja je decentný nápis Harman/Kardon.

Harman/Kardon HD990

VÝBAVA A KONEKTIVITA
     Táto časť testu bude najrozsiahlejšia, pretože tu najviac popracovali firemní inžinieri. Úlohou bolo vytvoriť technologicky nabitý prehrávač v dostupnej cenovej hladine. Spracovanie signálu je zverené 32-bitovému DSP procesoru s maximálnym potlačením oneskorenia (jitteru). Asynchrónny konvertor ASRC (Asynchronous Sample Rate Converter) so vzorkovacou frekvenciou 384 kHz a s rozlíšením 24 bit významne znižuje šumové pozadie a intermodulačné skreslenie (IMD). Špičkové D/A prevodníky od Analog Device AD1955 sú zárukou, že so zvukom to naozaj mysleli vážne. Priame rozhranie od Analog Device DSP procesora k Analog Device D/A prevodníkom je takisto jednou z výhod smerom k optimálnej zvukovej kvalite. A to ešte nie je zďaleka všetko, pretože priame spracovanie signálu s fázovou linearitou je možné vďaka systému RLS-III (Real-time Linear Smoothing III), ktorý úplne eliminuje vplyv časovej chyby (jitteru) v tejto časti spracovania. Navyše, rozhranie HRS (High-resolution synchronization) v podobe konektora RJ45 a priloženého synchronizačného kábla dovoľuje presnú časovú synchronizáciu prenosu dát medzi prístrojmi, ktoré sú HRS kompatibilné. K tomu ešte treba dodať veľmi zaujímavý detail – tým je okrem iného aj dvojica digitálnych vstupov (optika a koax), ktoré umožňujú použiť tento prístroj ako vysokokvalitný D/A prevodník pre iné prístroje, ktoré nemali to šťastie a do vienka nedostali takto nabitú výbavu. Vstupná časť umožňuje spracovať signály až do úrovne 24 bit/96 kHz, celé spracovanie dramaticky zlepšuje zvukovú kvalitu z pripojených externých zariadení, ako napríklad MD či PC s hudobnou knižnicou. Kvôli skutočným fajnšmekrom nesmú chýbať ani symetrické XLR konektory s obvodmi pracujúcimi v čistej triede A, vďaka ktorým už tento prístroj definitívne a nenávratne vstúpil do triedy high end. Vráťme sa však trošku na zem a spomeňme niečo aj z obyčajnejších vecí. HD 990 podporuje plnohodnotné prehrávanie mp3 vrátane ID3 tagov (na CD-R/CD-RW), má funkciu CD text s názvami skladieb, interpretov a zobrazovaním iných dôležitých informácií. Konektivita už bola čiastočne naznačená tým najlepším, čo sa dalo očakávať (symetrika XLR), a pokračuje dvojicou digitálnych výstupov (optika, koax), ako aj stereo RCA výstupmi. Poslednými konektormi sú dva mini „jacky“ na pripojenie externého infračerveného senzora, resp. na prepojenie so zosilňovačom. K vnútornej konštrukcii ešte jedna malá poznámka: pôvodne očakávaný napájací zdroj s klasickým transformátorom bol nahradený spínaným zdrojom.

ZVUKOVÉ HODNOTENIE
     Zvukové hodnotenie bolo rozdelené na dve časti. V prvom kroku bolo hodnotené podanie cez stereo výstup RCA konektorov privedené na firemný AVR 5550, čo je jeden z možných variantov zapojenia v praxi. V druhom kroku bol posluch zrealizovaný cez symetrické konektory XLR, ktoré napájali zákazkový (pôvodne hudobnícky) zosilňovač BOSE so vstavaným vstupným modulom. Tento variant predstavoval verziu čistého sterea s minimalistickou výbavou, ale zato s maximálnou možnou kvalitou. Z tohto pohľadu sa nedá celkom regulérne určiť priamy rozdiel medzi RCA verzus XLR, i keď je zrejmé, že rozdiel tam bude. V našom prípade bol dosť podstatný, aj keď z väčšej časti zásluhou rozdielneho zvukového reťazca. Precízne navrhnuté vnútorné obvody CD prehrávača HD 990 s dôrazom na potlačenie nežiaducich javov plus súčiastky v ceste signálu sú zárHarman/Kardon HD990ukou zvukovej kvality. A tá je počuteľná hneď od začiatku. Perfektne vykreslená scéna s množstvom detailov a veľmi verná reprodukcia nástrojov posúva zážitok až na hranicu, kam sa všetci snažíme dostať. Teda na pomyselný hudobný Olymp. Zvuk je mimoriadne kultivovaný a svojím charakterom pripomína v náznakoch aj čosi z analógovej kategórie. Či už sú to gitarové sóla s dobrým drajvom alebo jemne zafarbené vokály, HD 990 dokáže na stupnici koloritu priradiť tú správnu náladu a atmosféru. Priestorovosť je za dané peniaze skutočne vynikajúca, pretože aj so zavretými očami vidíme hudobníkov na správnych miestach. Podanie dýcha čistotou a vyžaruje len to najlepšie, čo sa podarilo zvukárom zachytiť, spracovať a uložiť na disk.

VERDIKT

     Dalo sa to predpokladať – Harman/Kardon HD 990 nesklamal žiadne očakávanie. Znesie porovnávanie aj s podstatne drahšími prístrojmi. Už predchádzajúci model HD 970 bol výrazný hráč na trhu a táto novinka pozíciu značky nielen potvrdzuje, ale ešte aj vylepšuje. Pre nás zákazníkov je to dobrá správa, pretože už netreba za skutočne kvalitný CD player platiť niekoľko desiatok tisíc korún. Možno vďaka masívnemu nástupu DVD médií a pokročilému vývoju na poli digitálneho spracovania signálu sa nám dostáva do rúk vynikajúci prístroj s extrémne výhodným pomerom cena/výkon. Ak tomu až tak neveríte, potom sa bežte sami na vlastné uši presvedčiť do niektorého z hi–fi štúdií.

Zdroj: HIGH END
comments powered by Disqus