High-End slúchadlá pre náročných

High-End slúchadlá pre náročných

     Bežne sú na trhu dostupné slúchadla rôzneho typu a z rozličných cenových hladín. Používateľ sa len ťažko zorientuje, najmä ak sú miniatúrne in-ear slúchadlá drahšie ako veľké mušle. V supermarketoch sa predávajú slúchadlá za niekoľko eur, prečo potom platiť za ne viac? Toto je segment ako všetky ostatné v oblasti elektroniky a rozhodne nemožno tvrdiť, že pri kúpe lacnejších slúchadiel ste "ušetrili". Nielen na kvalite zvuku to poznať, ale aj na spôsobe nosenia. Práve pri drahších slúchadlách sa kladie veľký dôraz na použité materiály alebo ich kombinácie a na detaily, či už ide o tvar mušle, polstrovanie, vyhotovenie spojovacieho mosta, alebo technológiu spracovania meničov. Rozdiely sú badateľné a každý výrobca má v ponuke rôzne modely. Je to bežná prax, aby sa pokryla skupina bežných používateľov, ktorý majú iné nároky na zvuk ako profesionáli pracujúci s hudbou alebo vášniví poslúchači túžiacich po dynamike zvuku štúdiových modelov. Nedá sa teda paušalizovať, ktorá značka má kvalitné modely a ktorá menej. Každý výrobca má niekoľko variantov, spravidla vyššia cena modelu znamená aj vyššiu kvalitu zvuku. To platí pri slúchadlách, ktoré nemajú nijaké aktívne technológie, ako je integrácia hands-free súpravy alebo bezdrôtový prenos. Tam sa platí z veľkej časti aj za tieto doplňujúce technológie.
Preto sme sa v teste slúchadiel opäť zamerali na porovnanie rôznych modelov, pričom sme okrem kvality zvuku hodnotili aj ich vyhotovenie. To je základom pohodlného počúvania hudby a nosenia.

AKG K830 BT
AKG K830BT      V teste máme aj bezdrôtové slúchadla pripojiteľné cez rozhranie Bluetooth. Výrobca to využil naplno a integroval do nich aj podporu na telefonovanie a ovládanie hudby. Mušle sú k spojovaciemu mostu pripevnené spôsobom 3D-Axis2, takže ich môžete otočiť tak, aby boli pri prenášaní umiestené na plocho, navyše sa dajú mušle aj sklopiť dovnútra. Sú tak ideálne na cestovanie a vďaka tomu, že sú typu supra-aural, majú aj menšie rozmery ako klasické mušle. Konštrukcia je veľmi blízka modelu AKG Q460, takže aj tu je jemné polstrovanie mušlí, prítlak i konštrukčné odhlučnenie ruchov z okolia sú primerané. Na ľavej mušli sú všekty ovládacie prvky na pohyb v skladbách, pozastavenie prehrávania, ovládanie hlasitosti aj prijatie hovoru. Viacsmerový mikrofón je integrovaný priamo v mušli, nič teda netrčí a netreba nič odpájať, ak sa práve nechystáte telefonovať. Okrem kompatibility s telefónmi je tu možnosť pripojiť slúchadla k prehrávaču Apple iPod touch alebo ostatným s podporou zvukových profilov A2DP, AVRCP, HSP, HFP. Zo zvukovej stránky cítiť prispôsobenie modelu na hovorené slovo. Basy nie sú silnou stránkou, skôr oblasť stredov a výšok. Výrobca sa zameral na lepšiu kvalitu hovoreného slova práve pri telefonovaní. Pri počúvaní hudby je lepšie pohybovať sa v strednej až mierne vyššej výkonovej stupnici, inak sa mierne strácajú basy na úkor výšok.

HODNOTENIE
+ Ovládanie na mušli, pohodlné nosenie, možnosť zloženia, reprodukcia vyšších tónov
- Slabšie basy

ZÁVER
     AKG K830 BT sú slúchadla na počúvanie hudby počas cestovania. Ich veľká výhoda je, že slúžia ako HF súprava po spárovaní s telefónom. Nedosahujú taký vysoký výkon so zachovaním vyváženého zvuku, no univerzálnosťou túto drobnosť dorovnávajú

AKG Q460
AKG Q460     Tieto slúchadlá nesú podpis hudbníka Quincy Jonesa a patria do skupiny supra-aural. Model Q460 je dostupný v troch farebných vyhotoveniach. Čierna, biela a limetková farba sú tri varianty, z ktorých si vyberú konzervatívnejší i športovo založení používatelia. Slúchadlá majú veľmi jemné polstrovanie a primeraný prítlak na uši. Je to síce otázka zvyku, no mnohým sadnú dobre a slúchadla netlačia na uši ani po dlhodobom počúvaní. Spojovací most je z ocele a v hornej časti má takisto mäkké polstrovanie. Nastavenie veľkosti oblúka sa uskutočňuje klasicky potahnutím mušle, rím sa dajú slúchadlá napasovať na uši tak, aby bola reprodukcia čo najkvalitnejšia. Špecialitou je kábel, ktorý je odnímateľný hneď pri ľavej mušli a je na ňom ovládanie hlasitosti a tlačídlo na pozastavenie hudby alebo prijatie hovoru. Tento model je totiž určený aj na použitie s mobilnámi telefónmi. Na ovládacom prvku nechýba mikrofón. Vo výbave je ešte kratší kábel pre prípad, že chcete pripojiť hudobný prehrávač napríklad pri športe, a je tu aj redukcia z 3.5mm na 6.5mm audiokonektor. Pri cestovaní využijete skladani mušlí a prenosné púzdro. Čo sa týka zvukovej stránky, majú rozšírený frekvenčný rozsah a hrajú vskutku výborne. Nemáme nijaké výhrady k reprodukcii zvuku pri nízkych hlasitostiach ani pri silnom výkonovom zaťažení. SIlné basy sa nestrácajú na úkor vyskoých tónov či naopak.
Tip Redakcie PC Revue
HODNOTENIE
+ Možnosť zloženia, veľmi pohodlné pri nosení, vyrovaný zvuk aj pri vyšších hlasitostiach, vhodné na telefonovanie
- Žiadne podstatné

ZÁVER
      AKG Q460 je model, ktorý považujeme za špičku v oblasti reprodukcie zvuku. Výborná konštrukčná stránka a možnosť prenášania či využitia ako HF súpravy na telefonovanie len rozširujú celkové možnosti. Chválime aj výborné basy a čistotu zvuku.

     Celý test slúchadiel v ktorom sa ešte zúčastnili Crative Aurvana In-Ear 2 a Aurvana Live!, Phlips O`Neil Stretch, SHL5500 a Philips Specked, Thermaltake Shock Spin a Logitech G330 si môžete prečítať v augustovom vydaní PC Revue

PC Revue 08/2011
comments powered by Disqus