JBL LS80: slnečný pozdrav z Kalifornie

JBL LS80: slnečný pozdrav z Kalifornie

Korene kalifornskej firmy JBL, venujúcej sa výrobe reprosústav, siahajú viac než 80 rokov dozadu, i keď iniciály zakladateľa firmy James Bullougha Lansinga sa v názve objavili až v roku 1946. Dnes má JBL pomerne širokú paletu výrobkov, známych z oblasti profesionálneho i domáceho (papučového) ozvučenia, autohifi, ale i multimédií. Snaha o čo najlepšiu reprodukciu zvuku je však naďalej prvoradá. Jedným z posledných dôkazov sú aj reprosústavy JBL s označením LS 80. Tieto reprosústavy totiž zaslúžene obdržali cenu Združenia európskych odborných časopisov EISA, ako najlepší výrobok v danej kategórii produktov za rok 2008/2009.
Najväčšie reprosústavy série LS zaujmú svojím výzorom i zvukom. Majestátny vzhľad upúta už pri prvom rande, veď výška reprosústav je 1 117 mm a hmotnosť každej reprosústavy je úctyhodných 35,6 kg. Ozvučnica LS 80 je z hrubej MDF dosky, potiahnutej matnou grafitovou fóliou, zatiaľ čo boky sú z pravého ebenového dreva namoreného na hnedo-bordovo a nastriekané vysokolesklým lakom. Všetky hrany korpusu sú zaoblené. Pôdorys reprosústav sa smerom dozadu lichobežníkovito zužuje, čím sa výrobca snažil o potlačenie vzniku stojatého vlnenia. Na zadnej stene nájdete basreflexový nátrubok s priemerom 100 mm, ktorý sa lievikovito rozširuje k vonkajšej zaoblenej hrane. Dýchanie reprosústav vás vyrušovať nebude. Pod ním je štvorica pozlátených konektorov, umožňujúcich zapojenie bi-wiring či biamping. Celý tento luxusne vyzerajúci kúsok môžete postaviť na priložené pochrómované hroty a misky. Po ich použití budete ešte spokojnejší s kvalitou reprodukcie a určite to ocenia i vaši susedia.

JBL LS80     Vonkajší prieskum ukončíme odobratím prednej čiernej textilnej mriežky. A pod ňou nás čaká trochu prekvapivé usporiadanie reproduktorových štyroch meničov, ktoré výrobca označuje ako triapolpásmové. Ako prvý reproduktor zhora je umiestnený tzv. „supervýškový“ reproduktor. Tvorí ho prstencový menič s priemerom 19 mm z polyesteru, ktorý reprodukuje vysoké frekvencie až do 38 kHz v pásme -3dB. Na reprodukciu „nižších výšok“ a vyšších stredov je použitý nepriamo vyžarujúci tlakový výškový reproduktor s priemerom 50 mm. Má titánovú membránku a nežiari zvuk priamo, ale tlačí ho. Prechádza cez tzv. Bi-Radial™-ny zvukovod, ktorý si JBL dalo patentovať už v r 1981. Výhodou použitej konštrukcie je veľký vyžarovací uhol, čo v praxi znamená zlepšenie medziľudských vzťahov poslucháčov. Netreba totiž zvádzať ľúty boj o najlepšie posluchové miesto v strede medzi reprosústavami. Pod tlakovým „výškačom“ je dvojica identických meničov s priemerom 200 mm. Ako materiál pre membrány použil výrobca rokmi preverený papier. Zatiaľ čo úlohou horného meniča je reprodukovať nižšie stredy, spodný ťahá basy do nereklamných 46 Hz v pásme -3dB. Že vaše malé počítačové repráčiky „chodia“ do 20 Hz? Skúste si prečítať niečo o klamlivej reklame. Všetky opísané meniče pochádzajú pochopiteľne z dielne výrobcu. Magnety sú neodýmiové, koše meničov alumíniové. Deliace kmitočty sú naladené na 400 Hz, 2,5 kHz a 8 kHz. O správne naporcovanie frekvenčného rozsahu sa starajú výhybky osadené kvalitnými súčiastkami, čo je vzhľadom na technickú náročnosť zapojenia priam nevyhnutnosťou. Nominálna impedancia reprosústav je 6 Ω, citlivosť 90 dB.

     A ako to tomuto nezvyčajnému kvartetu meničov navzájom ladí? Jednoducho vynikajúco. Prednes LS 80-tok je veľmi neutrálny, s výbornými stredmi, neagresívnymi výškami a napriek zdanlivo vysoko položenej spodnej hranici frekvenčného rozsahu aj s poriadnou porciou basov. Nemusíte sa však obávať nekontrolovaného dunenia, tieto reprosústavy sa správajú v celom frekvenčnom pásme mimoriadne kultivovane. Ich univerzálnosť sa prejaví pri reprodukcii jazzu, vážnej hudby, ale ohromuje aj úžasný „ťah na bránku“ pri počúvaní rockových „vypaľovačiek“. Reprodukcia je kvalitná pri tichom i hlasitom posluchu, ani dlhotrvajúce počúvanie neunavuje. Podanie priestoru je trojdimenzionálne s výraznou hĺbkou priestoru a presnou lokalizáciou. Nástroje majú „telo“, až sa vám žiada na ne siahnuť a potvrdiť si ich prítomnosť aj fyzicky. Pochopiteľne, vyžadujú si k sebe i seriózneho partnera v podobe kvalitného zosilňovača, prípadne AV prijímača vyššej cenovej kategórie. Výrobca totiž nezabudol ani na priaznivcov domáceho kina. Séria LS preto obsahuje ešte regálovky s označením LS 40 v cene 1 279 €, LS center za 799 €, a aktívny subwoofer s priemerom „basáku“ 300 mm a výkonom 400 W, pomenovaný ako LS 120P za 879 €. Komu sa LS 80 nezmestia do bytu či rozpočtu, nemusí zúfať – JBL má v zálohe pripravené zmenšeniny 80-tok s označením LS60 v cene 2 099 €. Všetky uvedené ceny sú doporučené  výhradným dovozcom výrobkov značky JBL spoločnosťou D.S.I. Slovakia s.r.o., a to vrátane DPH.

     Doporučená cena hore opísaných krásavíc je 2 699 €. Reprosústavy LS 80 však nie sú iba náhodným flirtom na jednu noc – sú vážnou známosťou prinajmenšom na veľa rokov. Veľa ich majiteľov „nafasovalo“ určite až doživotie. Najväčším nedostatkom týchto reprosústav je to, že nepatrím medzi takto odsúdených. Že by sme sa dočkali nejakého šrotovného pre audiofilov?

Multimedia magazín c.29
comments powered by Disqus