Je Bas Luxusný ?

Je Bas Luxusný ?

     Že či! Aj ostatné pásma. Tomu ver. Prečo som začal zostra ako hip-hoper v širokých nohaviciach s pudlom „proklatě nízko“, v mikine s kapucňou a s reťazou ako od motorky na krku? Hip-hop tu momentálne frčí a tieto moderné búdy pofrčia takisto. Tomu ver. Ale už stačilo. Dal by sa síce vymyslieť flow typu: „... ja som týpek, ktorý má rád svoje bedne / každý, čo ich počul, od závisti bledne...“, ale, ako som už povedal, stačilo. Stĺpovky JBL LS80 sú jednoducho natoľko univerzálne, že v pohode zvládajú široké spektrum hudobných žánrov – počnúc audiofilskými (akustický jazz, vážna hudba) a končiac dobre osolenými bítmi.
Už neuveriteľných šesťdesiat rokov sa kalifornská firma JBL, nesúca iniciálky svojho zakladateľa Jamesa B. Lansinga, zaoberá vývojom a výrobou amplifikačnej techniky pre široké spektrum aplikácií – od tých výsostne profesionálnych cez domáce až po autohifi. Niektoré modely ich reprosústav dodnes patria medzi rešpektované etalóny štúdiového monitoringu. Ja sám som ako hudobný producent v niekdajších štúdiách Opusu (neskôr Bontonu) počúval v kontrolných réžiách svoje snímky práve na monitoroch tejto značky (samozrejme, kontrolne preskakujúc na Yamahy NS10 a malé Auratony).
Podlahové reprosústavy JBL LS80 stoja na samom vrchole nového modelového radu LS. Ten je koncipovaný tak, aby sa z neho dalo vyskladať kompletné domáce kino s frontami, centrom, efektovkami a subwoofrom. Do menších priestorov sú (ako hlavné predné sústavy) vhodné menšie LS60, zatiaľ čo v rozmerovo náročnejších miestnostiach dobre poslúžia práve LS80. Excelentne sa však hodia aj na čisté puristické stereo.

JBL LS80 Eisa AwardAMERICKÁ KRÁSA
     Robustná konštrukcia a koncepčná čistota riešení – to sú poznávacie znamenia značky JBL. S rovnakou filozofiou sú postavené aj tieto robustné, avšak elegantné sústavy. Precízne ručne finalizovaná ozvučnica z MDF je náležite tuhá. Bočnice z masívneho tmavého ebenu zvyšujú nielen jej rezistenciu voči parazitným vibráciám, ale aj celkový estetický dojem. Vďaka vysokému lesku dokonale vyniká prirodzená kresba dreva. Čierny matný predný panel je mierne vypuklý. Na zadnom v rovnakom finiši sa nachádza vyústenie mohuténho nátrubku basreflexného otvoru a schodovitý bi-wiringový terminál s pozlátenými svorkami. Rovnakú povrchovú úpravu majú aj odhmotňovacie hroty a podložky. Triapolpásmová sústava je osadená meničmi vlastnej produkcie. Po odňatí krycieho rámčeka s čiernou priezvučnou textíliou sa nám naskytne pohľad na dvojicu rozdielne koncipovaných tweetrov a rešpekt budiace duo rozmerných woofrov. Tesne pod stropom ozvučnice je situovaný menič najvyšších tónov (aj netopiere si prídu na svoje), ktorý má 19-milimetrovú membránu v tvare prstencového emitora. O poschodie nižšie pracuje ďalší výškač (176Nd) s patentovaným bi-radiálnym zvukovodom a titánovou membránou s priemerom 50 mm. Funguje ako tlaková tryska s vysokou účinnosťou a minimálnym skreslením. Magnetický systém meniča tvorí zliatina železa a neodýmia s homeopatickou troškou bóru. Cievka je navinutá hliníkovým drôtom. Dvestomilimetrové woofre majú v kompetencii nižšie stredy a basy. Konvenčná kónická papierová membrána basákov má pružný záves a kmitá v ultrarigídnom koši z tlakovo liateho alumínia.

     Použitie takejto konfigurácie meničov si vyžiadalo nasadenie elektrickej výhybky 3. rádu s vysokou strmosťou (24 dB/oktáva) pri výškach a pasívnej výhybky 1. rádu (6 dB/oktáva), ktorú využíva len jeden z dvojice woofrov. Výhybky obsahujú kvalitné vzduchové cievky a zvitkové kondíky a celkovo sú veľmi poctivo spracované.

CALIFORNICATION
     Ako na slnečnom pacifickom pobreží si užijete dostatok hebkého jasu. Prekvapí vás solídna porcia stredov s detailne prekreslenou textúrou. A čo basy? Majú sa kde hrať? Že či! Sú luxusné, dostatočne kypré a predsa kontúrne formované ako postava hedonisticky maškrtnej televíznej kuchárky Nigely. Nedunia, nepreznievajú a nefarbia. Vďaka precíznemu timingu pracujú v harmonickej koherencii so zvyškom frekvenčného spektra, a tak je celé plátno zvukového obrazu vzácne kompaktné – má priestorovú šírku i hĺbku a dynamický potenciál. Tieto búdy zahrajú v každom hudobnom žánri mimoriadne entuziasticky a muzikálne. Ich prednes je suverénny, miestami až drzý, čo mimoriadne svedčí rockovým nárezom. Kolega Peter Fűri zahlásil, že sú to búdy ako stvorené pre ZZ Top. Vďaka nadpriemerne širokej smerovej charakteristike vyžarovania je stereo báza klenutá veľkorysejšie než u porovnateľných konkurenčných sústav. Sprievodným znakom nekompromisnej analytickosti týchto reprákov je neľútostné odhaľovanie nahrávacích chýb, všakovakých neželaných šramotov a funenia astmatických dirigentov. Občas sa objaví aj trochu viac sykaviek, keď pri nahrávaní vokálu zlyhá pančucha aj deesser.

SO WHAT?
     JBL LS80 sú fortieľne spravené sústavy s neuveriteľne živým a muzikálnym prednesom. Napriek pomerne konzervatívnej vizuálnej estetike predstavujú modernú víziu cenovo dostupného high endu „Made in California“. Spĺňajú relatívne protirečivé kritériá presnosti a ľubozvučnosti, sú analytické, ale neunavujú. Proporcionalita sa hlasitosťou nemení, zahrajú už od tichých posluchových hladín. Ochotne sa rozparádia, keď ich patrične osolíte, nič nekreslí, ani nerezonuje. Sú však náročnejšie na akustické riešenie posluchového priestoru. Tlakový výškač so širokou smerovou charakteristikou potrebuje autoritatívneho krotiteľa v podobe difúznych prvkov, basreflex si žiada pohrať sa so vzdialenosťou od zadnej steny miestnosti a ostatné vyriešia absorbéry v kútoch. Ale to platí všeobecne a jednoznačne sa to oplatí. Priaznivá cena týchto búd umožňuje investovať aj do akustiky domáceho ambientu. To je dobrá správa a apel zároveň.

Druhé ucho Petra Fűriho
     Prekvapila ma kompatibilita týchto sústav s ostrou blues-rockovou hudbou texaských muzikantov, pri posluchu som mal pocit ako pri malom súkromnom koncerte kapely, akoby energetická trasa hudby nebola prerušená nahrávaním a následným mixovaním na pulte veľkosti jedálneho stolu pre dvanásť osôb, ale kapela bola priamo predo mnou. Reálny drajv, dynamika a rytmika ELIMINOVALI pocity, že sedím pred aparatúrou a počuvám hudobnú konZZervu.

Zdroj: HIGH END

JBL LS80
comments powered by Disqus