Slúchadlá na hudbu aj hovory

Slúchadlá na hudbu aj hovory

     Na počúvanie hudby v zariadeniach, ako sú telefóny, sa hodia slúchadlá kombinované s funkciou hands-free. Býva viac-menej pravidlom, že výrobcovia telefónov pribalia základné slúchadlá, ktoré sa hodia na hovory, na hudbu a multimediálny zážitok už podstatne menej. Ak máte podobný pocit a chcete rovnako kvalitne počúvať hudbu aj cez telefón, no nechcete zmeškať prichádzajúce volania, odporúčame vyberať práve takéto kombinované slúchadlá. V tomto teste sme zaostrili pozornosť na modely rakúskeho výrobcu AKG. Všetky tri kusy majú rovnaký princíp ovládania a 99,99-percentný bezkyslíkový kábel.
AKG K350
AKG K350     Tento model je typu in-ear a používa klobúčikové návleky podobne ako väčšina slúchadiel tohto typu. Slúchadlo má na konci zmäkčenú gumu, ktorá chráni vstup kábla do slúchadla. Je takisto poddajná pri dotyku s pokožkou. Kábel je podobne ako pri ostatných dvoch modeloch vedený dvojitou žilou a ocenili sme, že je dostatočne mäkký a poddajný aj v tuhých mrazoch. Bežne sa slúchadlá v takomto prostredí nedajú nosiť, pretože kábel tak stvrdne, že vypadávajú z uší. Ovládanie hovorov sa uskutočňuje cez in-line prvok na pravom kábli. Štandardná zostava troch tlačidiel umožňuje nastavovať hlasitosť a prijímať či ukončovať hovory. Pod tlačidlami je štandardne integrovaný mikrofón. Výbava obsahuje vrecko na prenášanie a tri veľkosti silikónových návlekov. Vonkajšie odhlučnenie je veľmi dobré, vyplýva to aj z konštrukcie in-ear, no vnútorné je trošku slabšie. Pri vyšších hlasitostiach bude počuteľný ruch zo slúchadiel. Kvalita zvuku je veľmi dobrá, nie sú tu potlačené stredy ani výšky na úkor nízkych tónov pri nízkej hlasitosti. Zvuk sa nám vcelku páčil, aj keď pri vyšších hlasitostiach citeľnejšie počuť stredy a výšky.
Hodnotenie
+ Kvalitná reprodukcia hudby, výborné reprodukovanie ľudského hlasu, pružný kábel
- Kábel sivej farby (subjektívne hodnotenie), vnútorné odhlučnenie


AKG K328
AKG K328     Náš dojem z dizajnového vyhotovenia modelu K328 bol veľmi dobrý. Lesklá povrchová úprava vyzerá dobre, rovnako aj červeno-čierna kombinácia. Pri priamom porovnaní s najdrahším modelom v teste je badateľný menší frekvenčný rozsah. Pri bežnom počúvaní nepostrehnete žiadnu chybu, pretože podporovaný rozsah je dosť vysoký. Keďže stredy a výšky tu nenaberali pri vyšších hlasitostiach na intenzite, tento typ je vhodný pre používateľov, ktorí majú radi dunivé basy a výborné vonkajšie odhlučnenie. Aj v tomto prípade sú k dispozícii tri silikónové návleky, ktoré sa postarajú o absolútne odhlučnenie. Už pri stredne vysokom výkonovom zaťažení nepočujete písanie na klávesnici. S vnútorným odhlučnením je to však slabšie. Ovládací prvok na hudbu a hovory je rovnaký ako pri ostatných modeloch, pozitívne hodnotíme aj pružnosť kábla. Aby sa nelámal na strane slúchadiel, výrobca ponechal miernu vôľu pri jeho vstupe. Súčasťou balenia je puzdro na prenášanie slúchadiel.
Hodnotenie
+ Reprodukcia basov, menšie pretláčanie výšok, dizajn, pružný kábel
- Vnútorné odhlučnenie


AKG K318
AKG K318      V tomto prípade ide o bežné slúchadlá, ktoré nepoužívajú klobúčikové návleky zo silikónu. Okolo 15 mm meniča majú jemné lemovanie, ktoré nezakrýva menič. Pri založení do ucha pôsobia trochu tvrdo. Keďže ide o polootvorené slúchadlá do uší, nie sú až také závislé od vloženia do zvukovodu s cieľom dosiahnuť čo najlepší prenos zvuku. Preto si kvalitnú reprodukciu vychutnáte bez naprávania a pre toho, komu dobre nedržia silikónové nadstavce, bude tento model vhodné riešenie. Ovládanie hlasitosti a telefónnych hovorov je opäť na pravej strane. Rovnako ako pri modeli K328 je riešený aj kábel a jeho voľnejšie uchytenie na strane slúchadla. Na strane konektora je mierna vôľa a pogumovaný vstup, čím sa zabráni namáhaniu a vylamovaniu kábla. Vonkajšie odhlučnenie je logicky vzhľadom na konštrukčnú stránku menšie, vnútorné je na tom rovnako ako pri ostatných modeloch. Zo zvukovej stránky nám reprodukcia pripadala mierne zastrená. To sa dá upraviť nastavením ekvalizéra. No vidieť, že slúchadlá sú pripravené na používanie ako hands-free súprava, takže výšky sú zreteľné a so stúpajúcou hlasitosťou čoraz zreteľnejšie.
Hodnotenie
+ Reprodukcia ľudského hlasu, pružný kábel
- Mierne zastrená reprodukcia

Zdroj: PC Revue 03/2012

PC Revue 03/2012
comments powered by Disqus