Slúchadlá na komunikáciu a pre náročných

Slúchadlá na komunikáciu a pre náročných

     Opäť pre vás máme test slúchadiel, ktoré sú určené pre skupinu náročnejších používateľov. Všetky testované modely majú svoje prednosti a vybrali sme ich tak, aby pokryli rôzne cenové kategórie a očakávania. Je tu jednoduchší headset, profesionálne slúchadlá na štúdiové účely, prenosné modely, ale nezabudli sme ani na hráčov.
AKG K 512 MKII
AKG K512 MKIITento model sa podobá na model K 511 z predchádzajúceho testu. Výrobca ponúka viac modelov zo série 51x a odlišnosti sú hlavne v detailoch vyhotovenia. Aj tu ide o slúchadlá vybavené spojovacím mostom s mäkkým popruhom a hlavným oblúkom nad ním. Slúchadlá s takýmto systémom sú veľmi pohodlné. Mušle sú dostatočne veľké na pokrytie širokej dynamiky zvuku. Spočiatku sme mali problém zvyknúť si na poddajnosť molitanového polsterovania. Po nasadení na uši pôsobí tvrdo, hoci tento pocit po pár minútach prejde. Pri použití s počítačom alebo sledovaní TV oceníte 2,5-metrový kábel, vedený z ľavej mušle. Redukcia na 6,5 mm konektor jack je pribalená. Zo zvukovej stránky sú slúchadlá veľmi dobré. Výrobca nesiahol po meničoch s úpravou na zvýraznene nízkych tónov. Zvuky budú teda čo najvernejšie pôvodnej predlohe. Podľa potreby si môžete zvukový prejav upraviť do želanej podoby cez ekvalizér. Odporúčame ich aj pre hi-fi zariadenia, ktoré sa vyrovnajú výkonovej rezerve slúchadiel. Preťažiť ich je naozaj problém, a preto ich odporúčame aj pre hráčov. Zvládnu široké pokrytie frekvenčného spektra, a to nielen pri hrách, ale aj filmoch. Ide teda o univerzálny model na domáce použitie. Vnútorné odhlučnenie je len minimálne, vonkajšie je na tom podstatne lepšie už aj vďaka konštrukčnej stránke slúchadiel. Reprodukcia je taká silná, že je takmer na úrovni hlasitosti notebookových reproduktorov. K celkovému pomeru kvality a možností využitia sa pridáva aj veľmi výhodná cena.
HODNOTENIE
+ Vysoké výkonové zaťaženie, dynamika zvuku, cena
- Žiadne podstatné

AKG K 550
AKG K550Exkluzívne sme mali možnosť vyskúšať tento model uvádzaný ako referenčný. Slúchadlá totiž výrobca pripravil tak, že podľa nich môžete porovnávať iné modely. Rozmerovo sú trochu väčšie, veľké mušle totiž ukrývajú 50 mm meniče. Kovová konštrukcia spojovacieho mosta a mušlí pôsobí veľmi dobre. Výrobcovi sa podarilo docieliť luxusnejší vzhľad, ktorý sa miestami prelína s rýdzo technologickým vyhotovením. Polsterovanie mosta je skromnejšie, ale vzhľadom na jeho šírku to vôbec neprekáža. Slúchadlá si vďaka tomu napasujete priamo na hlavu a mäkké koženkové polsterovanie mušlí poskytuje dobre uzavretý priestor. Dosiahne sa tak vynikajúce vonkajšie odhlučnenie. Už pri nízkej hlasitosti nebudete počuť ruch okolia, no ani vlastný dych. Na hlave sedia slúchadlá výborne a ich hmotnosť takmer nepocítite. Jedinou nevýhodou môže byť, že vám v nich bude trochu teplo. Prítlak je adekvátny, ani silný, ani príliš slabý. Pri prenášaní sa dajú mušle sklopiť o 90°. Zvuková stránka je výborná. Slúchadlá však nie sú určené pre každého, pričom nemáme na mysli len ich cenu. Ide hlavne o zvukový prejav.
Ak ste zvyknutí na „prebasovanie“, treba upraviť nastavenie ekvalizéra vo vašom zariadení a takisto odporúčame hi-fi súpravu, ktorá má zosilňovač, aby ste zo slúchadiel vyžmýkali maximum. Spojenie s MP3 prehrávačom nie je najlepší nápad, tu sa nedá ich potenciál využiť naplno. Zvuk je vyvážený, k dispozícii je dostatočne veľká výkonová rezerva a všetky tri zložky frekvenčných hladín sú veľmi dobre podané. Platí to jednak o basoch a na opačnom konci o vysokých frekvenciách. Reprodukcia zvuku je verná pri rôznych výkonnostných zaťaženiach, takže skutočne nároční poslucháči budú s týmto modelom určite spokojní. Okrem toho má zvuk svoj „priestor“, takže hoci nejde o konštrukčne ladený viackanálový model, veľmi dobre poslúži aj na hry s priestorovo nastaveným zvukom.
HODNOTENIE
+ Špičkový zvuk, výborná konštrukcia, 50mm meniče, obojsmerné odhlučnenie
- Žiadne

Verdikt PC Revue
AKG K 512 MKII je podobný modelu AKG K511, ktorý sme mali v predošlom teste. Zvukový prejav je výborný, pohodlné je aj nosenie a vďaka dlhému káblu sú slúchadlá dobre použiteľné aj na pozeranie filmov v obývačke. Model AKG K 550 je určený pre profesionálov. Zodpovedá tomu aj cena, ktorá je podľa nás nastavená ešte v tej nižšej hladine, ako býva pri referenčných slúchadlách zvykom. Creative SB Tactic 360 Sigma odporúčame pre hráčov ku konzole Xbox LIVE. Oceníte linkový zosilňovač, vysokú stabilitu zvukového prejavu a pohodlné nosenie, koniec koncov aj veľké 50 mm meniče. Logitech Wireless Headset H600 je náhlavná súprava na komunikáciu cez počítač, ale spárovať sa dá aj s telefónom alebo hudobným prehrávačom cez Bluetooth. Logitech Wireless Headset H800 je pokročilá súprava na telefonovanie a poskytuje pohodlnejšie nosenie ako predchádzajúci model. Má komplexnejšie ovládanie a spárovať sa dá nielen cez BT, ale aj cez samostatný vysielač. Reálny dosah je až 15 metrov. Do multimediálnej obývačky jednoznačne odporúčame slúchadlá Sennheiser RS 220. S nabíjacou kolískou vyzerajú veľmi dobre, ale podstatné je, že aj veľmi dobre hrajú. Kvalita prenosu je vynikajúca, chválime aj okamžitú reakciu napríklad pri posúvaní prehrávanej pozície. Slúchadlá Sony MDR-ZX300 nás príjemne prekvapili, a to zvukom aj cenou. Sú typu supra-aural a majú mierne rezervy, ale ak chcete kvalitnú reprodukciu za vynikajúcu cenu a kompaktný model na cestovanie, siahnite po tomto modeli.

Neprehliadnite:
13x Slovenská premiéra na HIGH END SLOVAKIA 2011
Tabuľka testu slúchadiel PC Revue 05/2012

PC Revue 05/2012
comments powered by Disqus