To naj pre domáce kino

To naj pre domáce kino

     Reprosústava Harman Kardon HKTS 60BQ/230 bola komisiou EISA (European Imaging and Sound Association) ohodnotená ako najlepšia európska reprosústava pre domáce kino pre sezónu 2010-2011, nuž a práve táto sústava sa ocitla aj na našom redakčnom stole.
Základ každej takejto súpravy tvorí subwoofer, v tomto prípade je to model HKTS200SUB s aktívnym zosilňovačom s výkonom 200 Watt. Je to však jediný aktívny prvok súpravy. Satelitné reproduktory sú pasívne prvky, takže ich používanie vyžaduje aktívny zosilňovač alebo receiver. To samozrejme môže byť veľká výhoda, pretože vám to dáva väčšiu vôľu pri výbere komponentov pre vaše kino. Pri vhodnej konfigurácii dosiahnete skutočne excelentný zvukový zážitok.

     Kompaktný a nenápadný subwoofer s hmotnosťou 9 kg a rozmermi 27×27×35 cm má moderný nevtieravý dizajn, takže sa dá elegantným spôsobom umiestniť nerušivo do každej miestnosti. Ostatne čierna s oblými krivkami z módy tak ľahko nezmizne a keď sa k tomu pridá moderný vysokoleštený lakovaný povrch, dizajnérsky úspech predsa musel byť zaručený, no nie?! Subwoofer tvorí jeden basový reproduktor s priemerom 8 palcov umiestnený na jeho spodnej strane. Ako sme spomínali je to jediný uzavretý aktívny prvok zostavy, takže zadná strana obsahuje aj základnú elektroniku s ovládaním úrovne hlasitosti, vypínač, alebo konektory pre zvukový vstup linkovej úrovne. Prepínačmi sa dá aktivovať aj systém zvýraznenia basov, reverzný mód alebo správa napájania (vstup spúšťača subwooferu).

EISA Harman/Kardon HKTS60     Centrálny reproduktor CEN-TS60 tvorí 1“ tweeter a dva 3“ ploché reproduktory stredového rozsahu, ktoré dokážu redukovať skreslenie a nechcené odrazy, aby zneli filmové dialógy, hudobné a zvukové efekty čisto a realisticky. Center má stojan uspôsobený tej najbežnejšej inštalácii – ležato pod televízorom. Štyri zvyšné satelity SATTS60 majú identickú konštrukciu s rovnakými komponentmi a tým aj identickými parametrami, čo znamená impedancia 8 ohm a odporúčaný výkon zosilňovačov 20 až 120 Watt. Hmotnosť každého je 1,5 kg, rozmery boxov sú 11×29×9 cm (bez stojanov) a sú dodávané s kompletným montážnym balíkom.

     V prípade ich umiestnenia niekam na nábytok môžete využiť elegantné malé plastové stojany, no ak sa rozhodnete pre montáž na stenu, v balení nájdete držiaky aj pre pevnú inštaláciu všetkých piatich satelitov. Ako voliteľné príslušenstvo sa dajú dokúpiť aj stĺpové stojany pre satelity (HTFS 3/E). Súčasťou základnej výbavy sú tiež prepojovacie káble. V balení nájdete dvojlinky s dĺžkou 4 metre (centrálny reproduktor), 5 metrov (2× bočné satelity) a 10 metrov (pre 2× zadné satelity). Samozrejme nechýba ani kabeláž pre subwoofer, ktorú s ohľadom na jeho aktívne prevedenie tvorí kábel s pozlátenými jack a cinch konektormi (do receiveru). Káble pre satelitné reproduktory pochopiteľne konektory nemajú, nakoľko ide o drahší systém určený pre kvalitnejšie profesionálne orientované zostavy, kde sa robí inštalácia pomocou audio svoriek (každý zo satelitov má dvojicu pozlátených svoriek pre ľahkú a rýchlu inštaláciu).

     Ide naozaj o exkluzívne riešenie pre domácu zábavu, čo sa samozrejme odrazilo na cene. Zostava má frekvenčný rozsah od 45 Hz do 20 kHz (-6dB) a to ako hrá, naozaj zodpovedá cenovej kategórii. Ak si chcete dopriať skutočne kvalitné ozvučenie s realistickým čistým zvukom, doprajte aj svojmu receiveru kvalitné boxy, ktoré jeho možnosti posunú na novú úroveň. Testovaná súprava taká rozhodne je.

Zdroj: časopis PCSPACE 09/2010, www.pcspace.sk

PC Space 09/2010
comments powered by Disqus