Dizajnové audio do domácnosti

Dizajnové audio do domácnosti

      Náročnejší poslucháči určite ocenia niektorý z troch testovaných reproduktorov vo forme staníc pre iPod a vlastne aj univerzálnych zariadení, určených nielen pre prehrávače a zariadenia značky Apple. Výber bude závisieť od preferencií a od ceny. V našom článku predstavujeme prémiovo ladené reproduktory.
Harman/Kardon MS150
Harman/Kardon MS150     Reproduktor MS 150 je unikátny doplnok do domácnosti, kde kvalitný a plnohodnotný zvuk predstavuje hlavnú prioritu. Má väčšie rozmery (252 × 488 × 194 mm a hmotnosť 8,2 kg), no na stereofónnych basreflexových meničoch to bude poznať. Každý disponuje výkonom RMS 30 W a frekvenčným rozsahom 20 ÷ 20 000 Hz. Hodí sa nielen na prehrávanie hudby, ale aj na spojenie s TV prijímačom. Jeho oválny tvar je zladený so šikmou hornou stranou, ktorá navyše obsahuje veľký displej s bielym podsvietením a písmom, ktoré uvidíte už z diaľky. Zobrazuje aktuálny čas (je tu aj funkcia budíka), zdroj prehrávania, interpreta a názov skladby. Tak je to v prípade pripojenia iPodu alebo kompatibilného zariadenia Apple do odnímateľnej dokovacej stanice na boku reproduktora. V prípade použitia v režime FM rádia sa tu zobrazujú informácie z vysielajúcej stanice. Rádio má automatické ladenie a ukladanie staníc. V prednej časti je štrbinový CD prehrávač s podporou MP3 a WMA. Súčasťou balenia je diaľkový ovládač, ale použiť môžete aj tlačidlá na pravej strane reproduktora. Sú takisto podsvietené bielou farbou. Ocenili sme, že podsvietenie tlačidiel a displeja nepôsobí rušivo ani v tmavom prostredí. Pod tlačidlami nájdete aj vstup AUX a výstup na slúchadlá. Druhý výstup AUX je na zadnej strane spolu s optickým vstupom a výstupom S-Video a výstupom na prídavný subwoofer. Ovládanie reproduktora je výborné a na rozloženie prvkov diaľkového ovládača si rýchlo zvyknete. S reprodukciou zvuku sme boli veľmi spokojní pri nízkej hlasitosti aj pri vysokom výkonovom zaťažení. Prehrávané spektrum bolo v plnej šírke, čo počuť na detailoch v stredoch a výškach. Nízke tóny boli stabilné a vôbec sme nebadali ustupovanie alebo pretláčanie jednotlivých zložiek. Model MS150 nepatrí medzi najlacnejšie, na druhej strane v segmente high-end zariadení ani medzi úplne najdrahšie. Cena zodpovedá možnostiam a týmto reproduktorom sme boli nadšení.

Hodnotenie
+ Plnohodnotný zvuk, futuristický tvar, veľký displej na hornej strane, možnosti prepojenia
- Žiadne podstatné


JBL OnBeat Air
JBL OnBeat Air     Prívlastok Air je kľúčové slovo v označení tohto reproduktora pre iPod a iné zariadenia Apple. Dizajnu sa venoval výrobca naplno, v konečnom dôsledku ide o módny doplnok na prehrávanie hudby. Podporuje Apple AirPlay, takže si reproduktor pripojíte k domácej sieti Wi-Fi b/g a môžete prehrávať hudbu zo zariadení s funkciou Wi-Fi. Ide o vynikajúci spôsob prehrávania hudby. Aj keď práve nepoužívate iPad alebo iPod, môžete si prehrávať bezdrôtovo hudbu z počítača alebo notebooku. Výbava je univerzálna, a tak sa dá použiť aj kábel AUX so vstupom na zadnej strane, navyše môžete využiť videovýstup na prehrávanie obsahu na TV prijímači. Takisto máte k dispozícii prepojenie USB s počítačom na synchronizáciu zariadení Apple. Zvuková výbava je zložená z dvoch širokopásmových meničov JBL Phoenix SE s priemerom 45 mm a výkonom 7,5 W na každý reproduktor. Mriežkovanie je po celom oválnom tele a pravá strana obsahuje ovládacie prvky na úpravu hlasitosti a tlačidlo na aktivovanie režimu Wi-Fi. Zo zvukovej stránky sme boli spokojní s vynikajúcim podaním stredov a výšok. Meniče reprodukujú hudbu akoby do priestoru a na zvuku to poznať. Tu oceníte, že netreba reproduktor smerovať priamo k ušiam ani sa príliš starať o jeho umiestnenie v adekvátnej výške. Prehrávanie filmov dostane ten správny efekt, no určitý štýl hudby bude treba dotiahnuť ekvalizérom, predsa len nízke tóny sa začínajú na frekvencii 70 Hz. Nečakajte hutné basy, skôr ich mierny ústup do pozadia. Zneli viac plocho ako dunivo. Inak ide o výborný doplnok pre multimediálnych nadšencov a všetkých, ktorí chcú univerzálne zariadenie na kvalitné prehrávanie hudby. S rozmermi 146 × 275 × 135 mm je pomerne nenápadné, no narobí poriadky „hluk“. Ozvučenie väčšej miestnosti mu nerobí problém.

Neprehliadnite:
Hrdinovia každej párty
Hodnotenie
+ Širokopásmové reproduktory s detailným podaním zvuku, funkcia AirPlay, diaľkový ovládač
- Slabšie basy

JBL On Stage Micro III
JBL OnStage Micro III     Malý dokovací reproduktor si obľúbia nielen používatelia, ktorí chcú kvalitný zvuk zo svojho notebooku aj na cestách. Štandardne sa dá použiť s napájaním z elektrickej siete, naspodku je však priestor na štyri batérie typu AAA. Dizajn si zaslúži zmienku, určite vás zaujme už na prvý pohľad. Vaše asociácie môžu byť akékoľvek, nám reproduktor pripomínal hviezdicu. V čiernej lesklej farbe sa nám subjektívne páčil viac, no zvoliť môžete aj bielu verziu. V zadnej časti je konektor miniUSB, napájací vstup a AUX. Navrchu je dokovací reproduktor s podsvieteným rámom v prednej časti. Tu sa nachádzajú aj tlačidlá na ovládanie hlasitosti, ale iPod a podobné zariadenia sa dajú kompletne ovládať aj cez diaľkový ovládač. K celkovému konceptu máme azda len jednu výhradu – bolo by dobré, keby sa biele osvetlenie „stupienka“ konektora dalo vypnúť. Stereomeniče JBL Odyssey s priemerom 25 mm sú umiestnené v prednej a zadnej časti. Ideálne je, ak použijete mikrostanicu s batériami a chcete mať rovnomerné ozvučenie pre všetkých naokolo. Vhodné použitie je vo forme osobného audia, priestor obývačky už trochu presahuje rozsah zvukových možností meničov s výkonom 3 W. Pri počítači, na nočnom stolíku alebo kdekoľvek na osobné počúvanie však postačuje. Takisto aj na použitie pri pozeraní filmov. Reprodukcia je zameraná na šírenie čistého zvuku, na popredí sme pociťovali hlavne stredy a potom výšky. Ale ani basy nie sú na tom zle, hoci podľa technickej špecifikácie a počiatočnej hranice 110 Hz to tak nevyzeralo. Basy sa nám zdali silnejšie ako pri modeli JBL OnBeat Air, hoci celková dynamika bola viac umiernená, a to hlavne pre veľkosť meničov.

Hodnotenie
+ Efektný vzhľad, napájanie aj na batérie, diaľkové ovládanie, podanie zvuku
- Žiadne podstatné

Verdikt PC REVUE
     Harman/Kardon MS 150 je masívny reproduktor s viacerými funkciami. Ideálny je do obývačky na vychutnanie si obľúbenej hudby alebo na použitie v zostave domáceho kina. Prehrávať hudbu cez Wi-Fi je pohodlné, a ak chcete dobre znejúci zvuk rozplývajúci sa v priestore, model JBL OnBeat Air je vhodná voľba. Cenou veľmi prijateľný reproduktor JBL On Stage Micro III zaujme malými rozmermi, prehrávaním na batérie a vyladeným zvukom.

Zdroj: PC Revue 07/2012

PC Revue 07/2012
comments powered by Disqus