Reprosústavy 2.1 už od 40 eur

Reprosústavy 2.1 už od 40 eur

     V tomto teste sme sa zamerali na počítačové reprosústavy typu 2.1. Vyskúšali sme modely v rôznych cenových reláciách, nájdete medzi nimi osvedčené zostavy, ktoré sú na trhu už dlhšie, ale aj úplné novinky. Pri testovaní sme boli kritickí, detailne preverujeme všetky vlastnosti testovaných produktov.
Test sme realizovali v našom redakčnom testovacom laboratóriu, ktoré bolo upravené tak, aby verne simulovalo podmienky v bežnej domácnosti. Každú zostavu sme testovali najskôr individuálne a potom súčasne so všetkými ostatnými zostavami. Použili sme rôzne hudobné nahrávky a žánre vrátane popu, klasiky, džezu, techna a metalu. K dispozícii sme mali počítač so zvukovou kartou ASUS Xonar ESSENCE STX a na prehrávanie hudby sme použili softvér CyberLink PowerDVD 6.

Čo vlastne znamená 2.1?

     Reprosústavy typu 2.1 (alebo ak chcete, 2 + 1) pozostávajú z dvoch menších reprosústav (tzv. satelity), ku ktorým je pridaná aj samostatná hlbokotónová sústava – subwoofer. Elektronika býva vždy zabudovaná v subwooferi, k nemu sa teda pripájajú satelity, zvuková karta, káblový ovládač (ak je v dodávke) a aj sieťový prívod 230 V. Prednosťou tohto typu oproti bežným sústavám bez subwoofera je obyčajne vyšší celkový výkon a lepšia reprodukcia basového spektra. Vo všeobecnosti sú reproduktory 2.1 skvelý kompromis medzi cenou, veľkosťou, kvalitou a výkonom.

     Na úplné využitie im pritom stačí dvojkanálový, resp. stereofónny signál, takže vyhovie ľubovoľná zvuková karta, notebook či MP3 prehrávač. Priestorový zvuk sú schopné čiastočne reprodukovať len vďaka špeciálnym zvukovým nastaveniam zvukovej karty alebo multimediálneho prehrávača. Ak chcete skutočne priestorový zvuk, treba použiť zostavy vo formáte 5.1.

Na čo sa pri výbere zamerať?
     Veľa ľudí posudzuje reprosústavy predovšetkým podľa udávaného výkonu, dizajnu a ceny. To však vôbec nestačí, všimnite si, čo všetko hodnotíme pri sústavách my v PC REVUE. Pri výbere reprosústav si v prvom rade ujasnite svoje priority a možnosti. Zamyslite sa nad aj nad tým, kde presne sústavu umiestnite, kde budete počas počúvania hudby či sledovania filmov najčastejšie sedieť (možno aj ležať) a aký zdroj signálu budete používať. Ak nemáte na stole dosť miesta, závesné body na satelitoch vám isto prídu vhod. Vlastníte prenosný MP3 prehrávač? Tak potom určite využijete aj prídavný vstup pre audiozariadenie (AUX), nie všetky zostavy majú takúto možnosť. Niektoré modely obsahujú veľmi silno svietiace LED, čo je v praxi najmä pri večernom používaní neskutočne otravné. Niektoré zostavy obsahujú aj káblový ovládač, ktorý má od praktického a pohodlného ovládania dosť ďaleko. V praxi je výhodný aj slúchadlový výstup, preto ho nepodceňujte. A nakoniec to najdôležitejšie. Ako tieto reproduktory vlastne hrajú? Odpoveď na túto otázku na internete ani na poličke v hypermarkete nenájdete, my sme však ich zvuk vyskúšali za vás.

Harman/Kardon Soundsticks II
     Táto zostava je mimoriadne ojedinelá, pretože je vyhotovená z priehľadného plastu. Celá elektronika okrem napájacieho zdroja je umiestnená v subwooferi. Ten je basreflexový, s reproduktorom orientovaným do podlahy. Basreflexový nátrubok tvorí vnútorná dutina ozvučnice vyúsťujúca navrchu. Satelity sa nedajú zavesiť, ale vďaka dôvtipným podstavcom ich možno nakloniť dozadu.

     Na ovládanie zostavy slúži dvojica dotykových kontaktov na čelnej strane ľavého satelitu. Jedným sa hlasitosť pridáva, druhým uberá. Dotykom oboch kontaktov súčasne sa zostava vypne. Nevýhoda takéhoto riešenia je v tom, že dopredu neviete, akú hlasitosť máte práve nastavenú. Výhodná je nenápadnosť a určitá originalita. Intenzita basov sa dá regulovať potenciometrom na zadnej strane subwoofera.

     Zvukový prejav zostavy je na prvé počutie mimoriadne príjemný, vzdušný a muzikálny. Je to ideálne na džez, rock a žánre, kde vyniknú hudobné nástroje a hlas. Na techno a podobné žánre sa však táto zostava veľmi nehodí. Najlepšie výsledky sme dosiahli vtedy, keď sme subwoofer položili na stôl. Satelity majú veľmi úzku smerovú charakteristiku vo vertikále, takže ich musíte umiestniť, resp. nasmerovať tak, aby vyžarovali priamo na vás, inak si zvuk naplno nevychutnáte. Subwoofer vôbec nerezonuje napriek tomu, že je celý z plastu.

Soundsticks II

Verdikt PC REVUE
     Ako vidno z nášho testu, používateľ má bohaté možnosti voľby. Môže si vybrať podľa ceny, vyhotovenia, renomé značky i kvality reprodukcie. V našom teste sme predstavili 9 zostáv, ktoré dobre pokrývajú súčasnú ponuku na slovenskom trhu. Podľa výsledkov testovania sa víťazom stala zostava Creative GigaWorks T3. Dôvodom je kvalita jej vyhotovenia a premyslený dizajn, navyše hrá naozaj solídne.

     Pokiaľ zvažujete reproduktory do kancelárie zameranej na dizajn, jednoznačne odporúčame model Harman/Kardon Soundsticks II. Hrá veľmi príjemne a vynikajúco vyzerá, vaši návštevníci si reprosústavu určite zapamätajú, a tak je aj istou vizitkou vášho štýlu. Oslovil nás aj model Logitech Z-4i, ktorý vyniká veľmi veľkou úžitkovou hodnotou a solídnym zvukom a je to pre nás reprosústava s najlepším pomerom výkon/cena. Cenovo citlivým používateľom zasa odporúčame reprosústavu Genius SW-V2.1 1255.
comments powered by Disqus