Profil: zosilňovače Hertz EP 2 X / EP 4 X

Profil: zosilňovače Hertz EP 2 X / EP 4 X

     Firma Elettromedia si zobrala moje slová k srdcu a konečne ponúkla aj v základnej sérii zosilňovačov Hertz EP, výkonný 2-kanálový a 4-kanálový model. Oba prvé kúsky ktoré sa dostali na náš trh hneď putovali do redakcie aby sme ich prevetrali a výsledky ktoré predviedli, nás nenechali rozhodne chladnými.
     Aby ste ich rozlíšili od klasiky, dostali koncové označenie X. Čo sa týka dizajnu a konštrukcie, zostal zachovaný masívny skelet z hliníkovej zliatiny s bočným rebrovaním, s povrchovkou z antracitového nástreku s perleťou, ktorá dodáva dizajnu znak elegancie a dôveryhodnosti, spolu s plastickým logom. Vnútorná konštrukcia sa vyznačuje čistotou prevedenia a obsahuje dvojvrstvový plošný spoj s hrúbkou medenej vrstvy 70um. EP 2X používa 3-páry Sankenov TO3P (2SC3284/2SA1303) na kanál, nehovoriac o dvoch toroidných transformátoroch na zdroji, s celkovou filtračnou kapacitou 13,2 mF a masívnych pásových prepojoch, ktoré zabezpečia minimálne straty. No a rovnako precízne je prevedený aj 4-kanálový model, ktorý však používa 2-páry výkonových tranzistorov na kanál, samozrejme opäť z produkcie Sanken. Plusom sú aj masívne odlievané a poniklované terminály pre repro či napájanie, ktoré sú pájkované priamo na plošný spoj.
Hertz EP 2X
Výbava
Hertz EP 2x     Pravá strana je osadená kvalitnými poplastovanými dutinkovými terminálmi pre napájanie, do ktorých vojde kabeláž s prierezom 20 mm2 a repro terminály pojmú maximálne 10 mm2. Trojica 30 A poistiek potvrdzuje výkon 2×220 W, resp. 1×700 W v premostení. Nastavovacie prvky sú osadené na náprotivnej stene, a okrem vstupného páru cinchov tu nájdete aj vysokoúrovňový vstup a potenciometre pre nastavenie vstupnej citlivosti LP/HP filtra, v rozsahu 40÷400 Hz, či variabilnú basovú korekciu Boost s účinnosťou 0÷12 dB na frekvencii 45 Hz. V prípade využitia LP režimu, nechýba ani možnosť zmixovania ľavého a pravého kanálu.

Zvuk
     Nedalo mi to, a ako prvé som si ho pripojil k Morel Hybrid Ovation. Výkonová rezerva nemala problém s nenasýtenými stredobasmi a poriadne ich prevetrávala, pričom ste získali dojem, že hlasitosť nemá konečnú úroveň. Vynikajúco na tom bolo pravo-ľavé priestorové zobrazenie, ale pri priamom porovnaní s Audisonom LRx boli citeľné rezervy v hĺbke scény a rozlíšení nástrojov, to je však zosilňovač za viac ako dvojnásobok ceny. Čo sa týka informácií, boli dobre dávkované a zosilňovač sa nesnažil pútať pozornosť zbytočným zvýraznením niektorého z frekvenčných pásiem, a tak bol zvuk dlhodobo počúvateľný. Okrem kvalitných nahrávok ste tak voči high-endovým kúskom dokázali počúvať aj komerčné nahrávky a kvalitné MP3-ky. Jeho chvíľa však prišla keď som napojil basáky. Ako prvé skúšam GZRW 12XS-AL, ktorý napriek zaťažiteľnosti 500 W RMS zvládal maximálky s neskutočnou kontrolou a prekreslením. Rytmus, Eminem, Dr.Dre či Indy&Wich zneli neuveriteľne kladivovo a bas išiel zo suterénu. Potom som mu priťažil a zapojil náročnejší Hertz HX300. Aj s týmto kúskom si poradil excelentne, pričom držal membránu pevne v rukách. Impulzívnosť spojená s plným zvukom, dala vyniknúť už aj akustickým skladbám a zmlsol som si aj pri rockových nahrávkach. Čo sa týka kontroly a prekreslenia basu, páčil sa mi pri stredných hlasitosttiach na spomenutých woofroch viac, než monoblok EP 1D, aj keď samozrejme budete oklieštení výslednou impedanciou woofra 4 Ω.

Hertz EP 4X
Výbava
Hertz EP 4x     Prípojné terminály sú v rovnako kvalitnom prevedení ako pri 2-kanáli, samozrejme s rozdielom repro konektorov, ktoré sú v kaskádovom rozmiestnení. Signálový vstup umožňuje okrem RCA konektorov pripojiť aj vysokoúrovňový signál, v prípade použitia fabrického autorádia. Nastavovacie prvky sú rozdelené pre každú dvojicu kanálov, pričom A sekcia poskytuje nastavenie vstupnej citlivosti a HP/LP filtrov v rozsahu 40÷400 Hz so strmosťou 12 dB/okt. B sekcia je rozšírená o basovú korekciu, možnosť privedenia signálu z A vstupu a zmixovanie signálu. Reálny výkon, ktorý zosilňovač ponúka je 4×100 W RMS do záťaže 4 Ω a 2×320 W v premostení. V prípade, že zapojíte 2 Ω repro získate 4×160 W výkonu.

Zvuk
     Aby sme si 4-kanál pekne prevetrali, zavesili sme naňho kompá aj 12“ woofer. HSK165-ky dostali konečne poriadnu dávku šťavy a na nedostatok výkonu sa sťažovať nemohli. Zosilňovač im namiešal zvuk, ktorý zaujal svojou univerzálnosťou, pretože nemal problémy so sykavkami, ale zato ponúkal dostatok informácií na stredoch a celkovú plnosť zvuku v pásme subbasov. Woofer (GZRW 12XS-AL) prezradil, že ani pri vysokých hlasitostiach zosilňovaču nedochádza dych a rozhodne som mal pocit vyššieho výkonu, ako uvádza výrobca. S HX300-kou si však už nedokázal poradiť až tak bravúrne ako 2-kanálový EP 2X. V každom prípade odporúčam basák s vyššou citlivosťou a ľahšou membránou, ktorý má charakterovo tvrdší bas a vy si tak budete môcť vychutnať hip hop, house, rock aj popové skladby. Ak by som ho mal porovnať so zosilňovačmi do 10 000 Sk, ktoré som testoval v predchádzajúcom čísle, ponúka rozhodne okrem vyššieho výkonu od väčšiny z nich, aj vynikajúcu stabilitu a prekreslenie scény. Tá sa totiž nemení ani so stúpajúcou hlasitosťou, a vy si tak môžete vychutnať obľúbenú skladbu potichu, aj dostatočne nahlas. Stačí si zvoliť adekvátne komponenty.

Zdroj: auto hifi & navigácie
comments powered by Disqus