Zosilňovač HERTZ EP4

Zosilňovač HERTZ EP4

     Po dlhšej dobe sa mi do rúk dostavajú zosilňovače od firmy Hertz. Na rozdiel od modelovej rady HP je trieda EP ďaleko bližšia bežnému zákazníkovi. Dizajnovo si aj táto trieda drží podobný vzhľad ako HP trieda, no povrchová úprava chladiča je iná, aj označenie EP pod logom Hertz hneď upozorní na príslušnosť k nižšej triede. No robustnosť chladiča ostáva.

     Napájacie svorky ako aj repro svorky sú konštruované na použitie vidličiek. Vrchná plastová ochrana skrutiek značné komplikuje použitie len káblov bez ukončovacích vidličiek. Viem, že ide o zosilňovače lacnej kategórie, no nedá mi, aby som nenapísal poznámku k týmto pripojovacím terminálom. Neviem či by sa až tak enormne predražili tieto zosilňovače, keby aspoň na napájanie boli použité dutinkové terminály. Zlepšila by sa manipulácia a hlavne by odpadol ďalší možný bod prechodového odporu (kabel-vidlička, vidlička-terminál). No to je už na výrobcovi, akú požiadavku zadá do výroby. Na strane prípojných terminálov sú ešte 2 kusy 25A poistiek, ktoré tvoria jednu z ochrán zdroja zosilňovača. Druhá bočnica je signálová a obsahuje dve dvojice konektorov cinch pre nízkoúrovňový vstup „low-in“ a dva konektory na pripojenie vysokoúrovňových vstupov „high-in“. Protikusy týchto konektorov s káblami sú v balení zosilňovača s náhradnými poistkami a skrutkami na uchytenie zosilňovača. Na signálovej bočnici máme okrem vstupných konektorov aj potenciometre na nastavenie úrovne signálu pre každú dvojicu vstupných konektorov zvlášť. Pre dvojicu označenú ako „A“ je tu prepínač filtrov HI-PASS/FULL/LO-PASS a k nim potenciometer na nastavenie deliacej frekvencie od 40 do 400 Hz@12 dB/oct. Pre dvojicu „B“ je tu tiež prepínač filtrov HI-PASS/FULL/LO-PASS a potenciometer na nastavenie deliacej frekvencie od 40 do 400 Hz@12dB/oct. Ďalej je pre tieto vstupy potenciometer s označením BOOST na zvýraznenie frekvencie 45 Hz od 0 do +12 dB. Medzi oboma časťami je veľmi užitočný prepínač s označením B-Input, s ktorým si navolíme zdroj signálu pre „B“ sekciu zosilňovača a to buď zo sekcie „A“ alebo priamo z konektorov v sekcii „B“. Vďaka tomuto prepínaču nám vypadávajú tzv. ypsilonky pre rozdelenie signálu, ak máme rádio len s dvoma výstupmi pre zosilňovač. Na tejto bočnici máme ešte signalizačné Led-diódy na signalizáciu stavov „ON“ a „SAFE“. No ale poďme sa pozrieť do vnútra.

Konštrukcia
     Na prvý pohľad je už jasné, že si konštruktéri dali pracú pri návrhu plošného spoja. Uhladenosť súčiastok a presne rozmiestnenie na obojstrannej plošnej doske dáva tušiť skryté úsilie. Zdroj je klasicky jednojitý s dostatočnou filtráciou na vstupe 2 x 3300uF / 25 V. Konštrukcia je tvorená klasickým obvodom KIA 494, ktorý ma v sebe obvody na ochranu pri preťažení a jednosmerného napätia na výstupe koncového stupňa. Výstupnú filtráciu zabezpečujú dva kondenzátory 4700uF/35V. Asi boli vypočuté moje pripomienky k nim lebo už sú vyrábané na 105 stupňovú teplotu okolitého prostredia namiesto klasických 85 stupňových. Ďalej je zdroj vybavený samostatnými stabilizovanými zdrojmi napätí +15 V a -15 V pre napájanie operačných zosilňovačov vo vstupných obvodoch koncového stupňa.

     Koncový stupeň je tvorený štyrmi samostatnými zosilňovačmi triedy AB. Vo vstupných obvodoch sú použité nové dvojité operačné zosilňovače BA4560, ktoré majú väčší odstup signál/šum. Nameraný výkon je trochu vyšší ako udáva výrobca, ale je to možné tým, že bol zaťažený jeden, pripadne dva kanály. Osobne si myslím, že tento zosilňovač vo svojej cenovej kategórii sa nemá za čo hanbiť. Precízna konštrukcia ako aj vnútorné spracovanie nám dávajú záruku dobrého zosilňovača pre nenáročnejších užívateľov a určite sa v prípadnom teste pobije s konkurenciou.

Psin do 4 ohmovej záťaže: 68,52 W - udávané výrobcom: 4 x 60 W
Psin do 2ohmovej záťaže: 96,21 W - udávané výrobcom: 4 x 90 W
Psin do 4ohmovej záťaže mostík: 179,64 W - udávané výrobcom: 2 x 190 W
comments powered by Disqus