Ako bezdrôtovo prehrávať na JBL OnAir Wireless

Ako bezdrôtovo prehrávať na JBL OnAir Wireless

     Tento produkt je pokračovaním úspešneho modelu JBL OnTime, je podstatne väčší, má navyše plnofarebný displej pre zobrazenie artwork-ov vašich skladieb, koaxiálny konektor pre prehrávanie FM staníc a hlavne WiFi modul pomocou ktorého môžete bezdrôtovo prehrávať Vaše skladby z iOS zariadení (iPad, iPhone, iPod Touch) a z iTunes vďaka technológii AirPlay. Pre neznalých vysvetlím pojem Artwork. Ku každej skladbe v iTunes (vrátane videa) je možné pripojiť tzv. náhľad. Väčšinou sa jedná o obrázok CD obalu, ale je možné si priradiť aj inú ľubovolnú fotografiu.
 
 
 
 
Potrebný hardware
     Teraz k samotnému pripojeniu OnAir Wireless do siete. Samozrejme že okrem počítača alebo iOS zariadenia musíte mať aj bezdrôtový router. Samotný počítač nemusí byť pripojený bezdrôtovo, ale reproduktory nie je možné ináč pripojiť. Vlastne áno, tesne za dockovacím konektorom je vstup na klasický audio jack. Od iOS 4 síce môžete z iPhone vytvoriť bezdrôtový router, ale v tomto prípade nemôžte z daného zariadenia prehrávať(buď je iPhone v režime hosť alebo hostiteľ, ale nikdy nie obe naraz), ale môže slúžiť ako náhrada za router a prehrávať z počítača. Ale bez bezdrôtového routera nie je umožnené bezdrôtovo prehrávať z iPhone na reproduktory. Jedine v prípade, že iPhone je v dockovacej stanici samotných reproduktorov.

Konfigurácia
     Mal som prístup k dvom modelom na dvoch rôznych miestach a v oboch prípadoch sprevádzkovanie je otázkou 2-3 minút. V menu prejdete do záložky Settings, kde si nájdete záložku Network. Po potvrdení, začne automaticky skenovať okolité siete a ponúkne zoznam. Tu si už vyberiete len tú svoju a v prípade že máte sieť zaheslovanú, tak treba nadefinovať ešte heslo. V prípade, že Váš router nevysiela SSID*, tak sa dá nakonfigurovať ručne. No, a to je všetko. Spustením iTunes sa vám v dolnom ľavom stavovom riadku zobrazí logo AirPlay, na ktoré stačí kliknúť a vybrať si dané reproduktory. V iPhone je rovnaký postup.

Čo v prípade že Vám to nefunguje?
- Apple notebooky a počítače s týmto nemajú žiaden problém. Tu to vždy funguje.
- Počítače s OS Windows môžu mať len trochu problém. Predovšetkým mať nainštalovaný iTunes spolu so službou BonJour. Čo je BonJour si môžete prečítať na záver článku.
- A Linux? Tu Apple nevydal iTunes ale každý užívateľ tohto OS si určite nájde riešenie. Napr. v podobe prehrávača Totem a dotiahnutia príslušneho plug-inu.
- Nejde Vám ovládať iTunes z OnAir reproduktorov? To z dôvodu, že to nemáte povolené v nastavení iTunes. Viď screenshot.

Control Remote Speakers iPhone4 Airplay iPhone4 Airplay speakers
Pre ovládanie iTunes knižnice z reproduktorov, je nutnosť túto funkciu povoliť iPhone4 s AirPlay ikonou Ponuka na prehrávanie

Zaujímavosti
- na displeji sa mp3 tagy skladieb zobrazujú s diakritikou. Nemá žiaden problém s písmenami š,ť,ž,č,ľ...
- v prípade že router nemáte pripojený k internetu, firmware reproduktorov sa dá aktualizovať i cez USB port umiestnený na zadnej časti
- v prípade že máte viacero bezdrôtových reproduktorov s AirPlay, môžete jednu skladbu prehrávať (nie je možné prehrávať rôzne skladby na rôzne reproduktory) naraz na všetky prehrávať z iTunes vrátane pripojených reproduktorov k PC (podľa stránok Apple je možné naraz prehrávať až na 6 reproduktoroch)
- hodiny sa automaticky zaktualizajú ak je router pripojený k internetu
- do AirPlay reproduktorov sa dá samozrejme streamovať i rádio vysielané cez internet. V iTunes knižnici mám pár rádií (napr. Fun rádio: http://stream.funradio.sk:8000/fun128.mp3)

Multiple Speakers
Vpravo dole sa v aplikácii iTunes zobrazí logo Airplay, kde si môžete vybrať cieľ prehrávania. Na obrázku je zobrazené prehrávanie na dva reproduktory JBL OnAir a jedny reproduktory pripojené k PC. Kliknutím na Multiple Speakers si môžete ľúbovolne zvoliť hlasitosť prehrávania na jednotlivých reproduktorov. Tie sa dajú pomenovať aj napr. "Pracovna", "Kuchyna", "Obyvacka",...

Technológia Apple Bonjour
      Vo svete Apple funguje pomocou Bonjour takmer všetko. Dokáže zastúpiť DHCP server, pridelovať IP adresy, prevádzať preklady menných názvov hostiteľov bez DNS servra a ponúkať sieťové služby bez použitia adresarových technológií ako je Active Directory alebo Open Directory. Bonjour nájdete v iPhone Remote, iTunes zdieľanie hudby, Skype, atď. Možností Bonjour sú omnoho širšie, ako len inzerovanie služieb na TCP a UDP portoch. To je v skratke, viac sa môžete dočítať na Wikipedii.

*SSID
     Váš router môže byť nastavený tak, že nevysiela SSID. SSID je jedinečný identifikátor každej bezdrôtovej (WiFi) počítačovej siete. Ak sa chcete k takejto sieti pripojiť, musíte okrem hesla poznať i tento identifikátor SSID. V tomto prípade volíme ručnú konfiguráciu cez položku "Add Network".

Software požiadavky:
- iPhone: iOS 4.2 alebo novší
- iTunes: v10.4 alebo novší

Apple Bonjour
V OS Windows v ovládacom paneli si skontrolujte či máte nainštalovaný program Bonjour. V prípade, že Vám chýba a máte nainštalovaný iTunes, tak si spustite "Apple Software Update".

iTunes Artwork
V pozadí albumy v iTunes s Artwork-ami a v popredí editácia mp3 skladieb so zobrazením artworku.
comments powered by Disqus