Harman Kardon CA5250

Harman Kardon CA5250

     Americká značka Harman Kardon je uznávanou hlavne v oblasti domáceho kina, kde dominuje práve svojimi nekompromisnými AV receivermi či DVD prehrávačmi. Do oblasti autohifi vbehla mobile media managerom Drive+Play, ktorý si vyslúžil nemalé ovácie v recenziách aj v praxi. No a pred nedávnom sa rozhodla zamútiť vodu v triede zosilňovačov využívajúc ich znalosti z konštrukcie výborných zosilňovačov pre home hifi.
Nová séria CA (Classic Series) pozostáva zo 4 modelov, počnúc cenovo dostupným a výkonným 2-kanálom CA 280 (6490 Sk), cez 4-kanál CA480 (9690 Sk) či 900 W monoblok CA 1500M (12990 Sk) až po 5-kanál CA 5250, ktorý si kompletne preveríme hneď teraz.

Konštrukcia
     Čo sa týka konštrukcie skeletu je excelentne spracovaný nielen po technickej stránke, pretože masívne odlievané hliníkové šasi si poradí s chladením bez problémov, ale aj po dizajnovej stránke. Priznaný plošný spoj so zapojením svedčí o tom, že výrobca sa nemá za čo hanbiť, ani čo skrývať. Čisté spracovanie viacvrstvového plošného spoja s použitím kvalitných SMD dielov či tienených transformátorov minimalizujúcich šum a skreslenie, svedčí o dôslednosti pri návrhu. Pozitívom sú aj dutinkové prípojné terminály, ktoré sú masívne a priamo pripájkované o plošný spoj, či poniklované RCA konektory skrutkované cez skelet, takže neprichádza do úvahy, že by sa časom vytrhli.

Výbava
     Pri multikanáloch je z dôvodu ich univerzálnosti dôležitá aj výbava a tu sa taktiež na nedostatky sťažovať nebudete. ½ a ľ kanál obsahujú zhodne potenciometer pre nastavenie vstupnej citlivosti, plus možnosť aktivovania LP resp. HP filtrov v rozsahu 32÷320 Hz a strmosťou 12 dB/okt. V prípade, že máte autorádio len s front/sub výstupom, vhod príde aj prepínač 4CH/FRONT, ktorý vám privedie rovnaký signál aj na 3. a 4. kanál. 5.-ty kanál určený pre subwoofer má okrem povinného gainu, či LP filtra v rozsahu 32÷230 Hz, aj subsonický ekvalizér poskytujúci zdvih 0÷12 dB, tesne nad zvolenou filtračnou frekvenciou. Tá vám odfiltruje frekvencie ktoré váš basák nie je v skutočnosti schopný preniesť, a tak ho zbytočne nezaťažujú a hrá čistejšie. Príslušenstvo tvorí aj diaľkové ovládanie hlasitosti pre subwoofer, či IMS konektor slúžiaci ako vysokoúrovňový vstup.

Zvuk
     Výkonovo síce nepatrí medzi SPL drtičov, ale 55 W pri Harmane a 55 W pri „no name“ balaste je zásadný rozdiel. Vzhľadom k dobre spracovanej zdrojovej časti sa chlapec nezadýcha ani pri značnom šťavení a stále si udržuje neuveriteľný drajv a kontrolu. Excelentný frekvenčný prenos, nízke skreslenie a vysoký odstup šignál/šum sa podpísali na vynikajúcom pravo-ľavom priestorovom zobrazení a prekreslení. Zvuk patrí medzi typicky americký a v podstate korešponduje s ich zosilňovačmi pre domáce použitie. Neuveriteľne otvorené a dynamické stredy s tvrdším nádychom, prekreslené basy a veľmi dobrá dynamika v celom počuteľnom pásme. Rovnako sebaisto sa správal aj po napojení citlivého woofra, ktorého membránu bez problémov ukontroloval a potiahol poriadne od podlahy. Veľkou výhodou je aj jeho stabilita do 2 Ω, kde poskytne výkon 4×80 W + 1×320 W.

     Za rozumné peniaze tak získate kvalitný zosilňovač pre predné/zadné repro a subwoofer, nehovoriac o excelentnom dizajne a spracovaní.

Róbert Machán
V spolupráci s časopisom auto-hifi a navigácie
www.autohifinet.sk
comments powered by Disqus