Predstavenie: Zosilňovače JBL GT 5 série

Predstavenie: Zosilňovače JBL GT 5 série

V minulom čísle sme si predstavili základnú radu reproduktorov americkej firmy JBL a teraz si prevetráme zosilňovače zo základnej série GT5, predstavujúcej vynikajúci pomer kvality, spoľahlivosti a ceny.
V ponuke je trojica zosilňovačov, ktoré sú v rovnakom dizajnovom prevedení. Šasi tvorí hliníkový odliatok s čiernym štrukturovaným nástrekom, ktorého rebrovanie na vrchnej stene zlepšuje odvod tepla. Poznávacím znakom série je na oranžovo podsvietené logo a dvojica strieborných plastových líšt na bočniciach. Prípojné terminály sú v poniklovanom skrutkovacom prevedení a tak určite odporúčam zakončiť kabeláž zodpovedajúcimi vidličkami. Na náprotivnej bočnici nájdete okrem nízkoúrovňového vstupu aj všetky ovládacie a nastavovacie prvky. Najlacnejšou voľbou je 2-kanál GT5-A402, ktorý poskytuje výkon 2×40 W RMS, čo predstavuje viac než dvojnásobok reálneho výkonu autorádia, a v prípade, že ho spojíte s firemnými komponentnými reproduktormi série GTO, či inými reproduktormi s impedanciou 2Ω, výkon poskočí na 2×60 W RMS. Výbavu zosilňovača tvorí nastavenie vstupnej citlivosti, BassBoost, LP/HP filter v rozsahu 32÷320 Hz a dvojica LED diód indikujúcich pracovný stav a zopnutie ochrany. Nezanedbateľným plusom sú aj jeho malé rozmery a jeho cena 3590 Sk, ktorej môžu konkurovať jedine „no name“ značky, rozhodne však nie kvalitou.

     V prípade, že by ste chceli ku predným kompám dopojiť aj ovály do plata, príde vám vhod 4-kanálový model GT5-A604, ktorého výkon vzrástol na 4×60 W RMS do 4Ω, a v prípade polovičnej impedancie až na 4×80 W RMS. Nastavovacie prvky sú zdvojené, nechýba RCA výstup, výkon je zvýšený, ale rozhodne za neho nezaplatíte dvojnásobok a rozmery sú viac ako akceptovateľné: 305×235×54 mm. Cena 4-kanálu je 5690 Sk.

     Špecialitkou je monoblok GT5-A3001, ktorý je v rovnakej cene ako 4-kanál, avšak jeho pôsobisko je jasne dané – živenie subbasov. Okrem vstupných/výstupných RCA tak vo výbave nájdete len nastavenie vstupnej citlivosti a LP filter so strmosťou 12 dB/okt. Táto výbava však pre woofer bohate postačuje. Najdôležitejšia je však skutočnosť, že tento zosilňovač je stabilný do 1Ω, čo je v danej cene skutočná rarita. V závislosti od impedancie tak z neho dostanete 300/225/175 W RMS (1/2/4Ω). Nezanedbateľným faktom celej série sú aj seriózne technické parametre počnúc odstupmi signál/šum cez presluchy až po nízke hodnoty harmonického skreslenia.

Záver
     V prípade spojenia trebárs s firemnými reproduktormi GT5 série, ktoré majú vysokú účinnosť, dosiahnete dostatočné hlasný a dynamický zvuk, bez extrémnych nárokov na váš akumulátor pri ktoromkoľvek zo zosilňovačov. Stačí len zvoliť správnu kombináciu...

Zdroj: auto-hifi & navigácie
comments powered by Disqus