Dobrý 4-kanál by mal byť základom každej montáže

Dobrý 4-kanál by mal byť základom každej montáže

     Zvukové podanie tucta vybraných sme riešili v miestnosti s pomerne kvalitnými reproduktormi, ktoré sú v danej cene referenciou. Zosilňovače napájal externý zdroj s dostatočným počtom wattov na to, aby „rozsvietil“ káble. Ako zdroj signálu sme použili predsa len niečo z autohifi, a to famózny CD receiver Clarion DRX 9575RZ. Pre porovnanie a stanovenie referencie v triede zosilňovačov sme použili rovnako famózny Soundstream Rubicon Lil´Wonder. Aj napriek tomu, že už má svoje roky, hrá stále s mladíckym elánom a veľmi dobre.
     Meranie výkonu prebehlo pri zaťaženom jednom, maximálne dvoch kanáloch na frekvencii 1 kHz, pri skreslení menšom ako 0,1 % a napájacom napätí 13,8 V. Na meranie bol použitý signálový generátor BM 528, osciloskop Tectronics, merač skreslenia Leader a stabilizovaný zdroj 13,8 V / 75 A. Ako záťaž sme mali k dispozícii záťažové odpory, a to 4-ohmový / 250 W a 2-ohmový / 1000 W.
JBL GTO 504

Zvukové podanie

     Tento elegán prezentoval čosi z hi-fi noblesy. Aj napriek pomerne slabému deklarovanému výkonu, zaujal svojím komplexným a jasným podaním. Zvuk bol plný detailov a priestorovo dobre rozmiestnených nástrojov. Dynamika prekvapujúco dobrá a doslova bez straty desiatky. Ani náročnejšie pasáže nedali zaváhať JBL-ku, a tak je hodnotenie nanajvýš priaznivé. Pre komornejšie inštalácie veľmi dobrý kandidát.

Konštrukcia

     Len čo som ho chytil do ruky, vedel som, že ide o zosilňovač od firmy JBL, ktorá si už dlhší čas drží svoj štandardný dizajn. Po otvorení som sa musel presvedčiť, či ide o zosilňovač radu GTO alebo CS, keďže konštrukcia koncového stupňa a vstupných obvodov pôsobí veľmi lacno. Vstupné obvody sú prepojené s doskou koncového stupňa len zväzkom káblikov bez tienenia. Ďalším negatívom sú použité keramické kondenzátory vo vstupných obvodoch, ako aj v koncovom stupni. Kaskádové reprosvorky sú nevýhodou, lebo po zapojení káblov do vrchného radu je zlý prístup k spodným skrutkám.

Infinity Reference 475A

Zvukové podanie
     Elegantný a zároveň aj výkonný – to je definícia tohto kúska. Veľmi dlho sa držal na pozícii najlepšieho v teste, no nakoniec ho prekonal jeden zosilňovač, a tak sa mu ušlo ocenenie najlepší pomer cena/výkon. Zvuk sa dá charakterizovať ako veľmi presný, dynamický a plný detailov. Priestorová scéna je jasne badateľná, čo svedčí o poctivej práci pri vývoji a výrobe. V žiadnom aspekte nevykazuje nič, čo by stálo za kritiku. Jednoducho, kus poriadneho zosilňovača vhodného do všetkých inštalácií.

Konštrukcia

     Tieto zosilňovače si zachovávajú štandardný tvar, no pri uchycovaní zosilňovača môžu nastať problémy, no keď vieme, ako dať dole kryt, tak je to jednoduché. Vnútro ukrýva novú SMD technológiu súčiastok, vstupné obvody majú samostatný zdroj +/– 15 V. Pre znalých je veľmi dôležité nastavovanie pokojových prúdov koncového stupňa, a tým aj nastavenie pracovnej triedy, no neodporúčam sa v nich vŕtať. Pri takýchto výkonoch by som odporučil dvojitý zdroj, aby bol schopný dodať dostatočný prúd pre koncové stupne.

comments powered by Disqus