Navigátory GPS do automobilov

Navigátory GPS do automobilov

     Opäť prichádza doba letných dovoleniek a dobrý navigátor sa určite zíde. V tomto článku sa pozrieme na najnovšie modely a pokračovať budeme aj v nasledujúcom vydaní. Tentoraz zámerne predstavujeme samostatné navigačné prístroje, ale aj softvér určený pre rôzne operačné systémy pre mobilné zariadenia. Chceli sme si vyskúšať, čo sa kedy oplatí a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých riešení. A máme pre vás aj novinku – dopravné správy po celom Slovensku!
TomTom Start 20
TomTom Start 25     Start 20 je rad navigátorov určených pre ľudí žiadajúcich predovšetkým spoľahlivú navigáciu. Je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí predtým žiadnu navigáciu nepoužívali. Oproti predchádzajúcim modelom TomTom majú navigácie Start 20 a Start 25 efektnejší dizajn, väčší displej a zlepšený softvér. K dispozícii je displej s uhlopriečkou 4,3" alebo 5". Súčasťou navigácie je aj snímač gravitácie, ktorý je určený na automatické otáčanie orientácie displeja. Vo výbave je totiž aj otočný držiak, ktorý umožňuje otočenie o 180°. Navigátor sa dá pripevniť na čelné sklo, ale aj na palubnú dosku pomocou doplnkového montážneho disku. Zo softvérových zlepšení spomenieme zdokonalenú grafiku pre zastavané plochy, vodné toky, nádrže a lesy. Zároveň sa zdvojnásobil počet záujmových bodov a teraz sa pri nich nachádzajú aj detailnejšie informácie, ako sú telefónne čísla alebo otváracie hodiny obchodov. Technológia IQ Routes je tu takisto k dispozícii a umožňuje riadiť navigáciu podľa aktuálneho času a dňa v týždni. Rovnako môžete v prípade núdze použiť položku Pomoc, prostredníctvom ktorej získate nevyhnutné informácie. Nechýba ani databáza statických radarov. Ďalej je k dispozícii navádzanie do jazdných pruhov, realistické 3D znázornenie križovatky, parkovací asistent, označenie vlastných cieľov ikonami, aktualizácia máp, zavádzanie vlastných bodov POI.

     Existuje vyhotovenie navigácií Start Regional s mapou strednej a východnej Európy, ďalej vyhotovenie Start Europe s mapou celej Európy a nakoniec aj model s 5-palcovým displejom Start 25 Europe Traffic s možnosťou príjmu dopravných informácií cez RDS-TMC.
Verdikt PC REVUE
     Navigátory GPS prešli za posledné obdobie poriadnym vývojom. Prvky z vyšších tried navigátorov spred roka sa postupne presunuli do základných modelov. Je tu jasný dôraz na možnosti použitia rôznych mobilných zariadení na navigáciu GPS s využitím špecializovaného softvéru. Ako sme si overili, naozaj ide o možnosť navigácie za výhodnú sumu, ale pozor na to, že mobilné zariadenia majú často slabší príjem signálu GPS, čo by vás mohlo v hustej mestskej zástavbe mrzieť. V každom prípade so softvérom Dynavix 5.1.0 s hlasom Pavla Lišku sa určite zabavíte. Z predstavených navigácií sa nám ako najvýhodnejšie zdalo riešenie TomTom Start 20 Europe, ktoré má bohatú mapovú výbavu, dá sa použiť na výšku i na šírku a jeho ovládanie je veľmi jednoduché. Becker Ready je vynikajúci navigátor hlavne v zahraničí, oceňujeme pri ňom predovšetkým priestorové podanie krajiny.

Celý článok si môžete prečítať v júnovom čísle PCRevue
PCRevue 06/2011
comments powered by Disqus