Bratovražedný súboj

Bratovražedný súboj

     V dnešnom duely sa stretla dvojica talianskych prominentných výrobcov zosilňovačov, ktorá je v oblasti car audia naozajstnými pojmami a tak bolo aj pre nás nesmierne zaujímavé ako tento súboj dopadne.

Audison LRx 2.9
Audison LRx 2.9
     Šasi je zhotovené z hlinikového odliatku s jemným hustým rebrovaním z bočnej aj vrchnej strany a nechýba ani elegantné podsvietené logo. Vnútorná konštrukcia je prevedená čisto, s typickým použitím "plug-in" modulov, čo zjednoduší prípadné opravy, aj keď v tomto prípade je Audison známy svojou spoľahlivosťou, vďaka nekompromisnému zahoreniu každého kusu a premeraniu parametrov, čo vám garantuje prvotriednu kvalitu produktov.

     Pri vývoji mali na pamäti praktické využitie, čoho výsledkom je premyslená výbava.

     Silová časť je osadená na pravej strane, pričom prípojné terminály sú v ponuklovanom dutinkovom prevedení, kde napájanie dosahuje priemer 10mm a repro konektory 4mm. V prípade, že budete poháňať woofer, môžete si dokúpiť aj diaľkový ovládač hlasitosti Sub Vol. Náprotivná stena slúži pre vstupný/výstupný nízkourovňový signál a vďaka ECI (Easy Common Interface), si môžete zvoliť klasické RCA konektory (resp. svorkovnicu pre vysokoúrovňový signál s možnosťou ukrytia kabeláže), jednoduchým pretočením modulu. Všetky nastavovacie prvky sú umiestnené na vrchnej stene a umožňujú nastavenie vstupnej citlivosti. HP/LP filtrov v rozsahu 50 ÷ 500 Hz, resp. 500 ÷ 5000 Hz, a pri mono režime si môžete voliť strmosť výhybky 12, alebo 24 dB na oktávu. Nechýbajú kontrolky indikujúce zopnutie tepelnej ochrany, preťaženie či chybu v káblovaní. Výhodou je aj kompletné prekrytie kabeláže, či ovládacích prvkov plastovými dielmi, ktorými predídete náhodnému skratu či rozladeniu nastavení. Meranie potvrdilo výkony 2x270W do záťaže 4Ω resp. 2x430W do 2Ω. V prípade premostenia je to 1x860W do 4Ω, čo je dostatok pre väčšinu adekvátnych woofrov. Jediným kompromisom je, že výsledná impedancia v premostení nesmie klesnúť pod 4Ω.
Steg K2.03
Steg K2/03
     Šasi tvorí masívny čierny skelet z hliníkového odliatku bez rebrovania a boky sú uzatvorené opäť hlinikovými odliatkami, avšak v tomto prípade v leštenom pevedení. Chladenie zefektívňuje perforovaný plech na bočnej stene a ventilátor. Výkon zabezpečuje 5 párov MOSFET tranzistorov na kanál (samozrejme párovaných). Vnútro ukrýva stabilný a výkonný dvojitý zdroj s masívnymi cievkami, selektované súčiastky a prepoje z medenej pásoviny. Vďaka stabilizovanému zdroju dosiahnete takmer identické výkonny v rozpätí 12 ÷ 13.8V. 2x245W RMS do 4Ω už musí postačovať akýmkoľvek "pažravým" kompám, a to ho môžete pripojiť aj do impedancie 2 či 1Ω, kde z neho získate 2x470W resp. 2x875W RMS. V prípade premostenia to je 940W RMS do 4Ω a 1750W RMS do 2Ω. Podľa meraní, ktoré som mal k dispozíci, avšak dokonca presiahol výrobcom uvádzané údaje o cca 10%.

     Výbava je na tom rovnako zaujímavo ako samotná konštrukcia a výkony. Pravá strana patrí silovej časti, a tak tam nájdete dutinkové terminály pre napájanie a repro, a jedinú výhradu mám snáď len voči priemeru reprokonektorov, ktoré by mohli byť masívnejšie. Po stranách sú osadené dva RJ konektory, pričom jeden slúži pre pripojenie dokúpiteľného DO hlasitosti na kábli a druhý pre STEG Link pre pripojenie na PC vďaka osadenému mikroprocesoru. Za pomoci softvéru Steg Manager, tak môžete dokonalo kontrolovať prácu zosilňovača (teplotu, aktiváciu ochrán, napätie, vstupnú citlivosť, bass boost,...). V podmenu softvéru sa dá zistiť ako často bol zosilňovač zapnutý, či prácu ventilátora. Sú dokumentované chyby typu zlého zemnenia, nižšieho napätia a skratu, či digitálne sériové číslo o majiteľovi zosilňovača. Na to, že je zosilňovač na trhu už od roku 2006, sú to neuveriteľné možnosti kontroly, ale niet sa čomu diviť - Steg patrí medzi firmy ktoré myslia dopredu.

     Náprotivná stena obsahuje všetky nastavovacie prvky, plus cinche pre vstupný a výstupný signál. Čo sa týka možnosti nastavenia okrem potenciometra vstupnej citlivosti či prepínača stereo/mono režimu, nechýbajú ani LP filter s posuvným prepínačom, takže nastavíte presné deliace frekvencie na 60/70/80/90 Hz a zvoliť si môžete aj strmosť 12 resp. 24 dB/okt (len v mono režime). Vstavaný HP filter ponúka opäť presné nastavenie posuvným prepínačom, avšak v tomto prípade v krokoch 60/80/100/120 Hz a prepínateľné je aj Q-čko (0.7 / 1.2). Zosilňovač poskytuje aj režim pásmovej priepuste (viď HP/LP filtre). Ak by vám však tieto hodnoty nestačili, môžete si doobjednať AQXM2 modul, s presne zvolenou deliacou frekvenciou.

Zvuk
     Konečne po dlhom čase dostali Hybridy poriadny "záhul" a oproti 4-kanálom v rovnakej cenovej kategórií, ktoré som testoval v čísle 1/2008, je presnosť a výkonová rezerva niekde inde. Ako prvý som si pripojil STEG, keďže zosilňovač tejto značky som doteraz v aute nemal, a na jeho charakter prejavu som bol nesmierne zvedavý. Jeff Lorber a album Philly Style, by si určite mal chuť v tejto kombinácii vypočuť aj samotný interprét, pretože bicie mali skutočný drajv a kresbu, s dokonalým odseparovaním jednotlivých nástrojov. Scéna bola otvorená a dopredná, s vynikajúcim zobrazením a ja som opäť po dlhšej dobe zistil, čo všetko v narávke vlastne je, a s akou dynamikou je zosnímaná. Nasledoval Lee Ritenour, ktorý len potvrdil neuveriteľnú výkonovú rezervu a schopnosť vytiahnuť zo stredobasu tie najnižšie frekvencie aké je schopný preniesť a celkovo neuveriteľné prekreslenie v spodnom pásme. Problémy by rozhodne nemal ani s 8" stredobasom. Nekompromisná otvorenosť a prekreslenie majú však svoje mínusy v tom, že vám odhalia aj neduhy nahrávok, a tak MP3-ky a nekvalitne zosnímané nahrávky môžete zabudnúť, ale s tým musíte sa v kategórií high-endu musíte zmieriť.

     Následne, plný očakávania, som si pripojil Audisona. Druhý z talianov vniesol do hudby viac muzikality a mäkkosti hlavne v pásme stredov, čo bolo pri niektorých akustických nástrojoch rozhodne k nakusnutiu. Bicie získali o niečo väčší objem, aj keď na druhej strane nepôsobili až tak sucho a nekompromisne presne, ako v prípade Stegu. Scéna bola síce mierne uzatvorenejšia a speváčka akoby stála o pol kroka vzad, ale na druhej strane zvuk bol nesmierne kompaktný, nenásilný, pričom nič z detailov tam zvlášť nechýbalo. ROzhodne je jeho plusom väčšia univerzálnosť a menšie nároky na nahrávky, hoci v rozlíšení nástrojov a priestrovom zvuku bol Steg o krok bližšie k realite. Výkonová rezerva ktorú ponúka a neuveriteľná stabilita, vám umožnila vytáčať hlasitosť bez obmedzenia, a o nejakom nestíhaní zdrojovej časti (ako sa to často stáva pri 4-kanáloch), sa tu hovoriť rozhodne nedá. Pravupovediac, sám neviem pre ktorý z týchto dvoch kúskov by som sa rozhodol, pretože každý má svoj charakter a podľa aktuálnej nálady a konkrétnej nahrávky by som si ich niekedy aj zamenil.
Rovnaký charakter prejavu potvrdili aj po pripojení woofrov, kde Steg dominoval kontrolou a ťahom od najnižších frekvencií s neuveriteľnou presnosťou, čomu sa však pri damping faktore v basovej časti väčšom ako 3000 nečudujem, nehovoriac o výkone v premostení 1980W pri zaťažiteľnosti do 2Ω. Audison zas ponúkol plnší zvuk v pásme 60 ÷ 80 Hz s charakterovo mäkším podaním, ale nešlapal poctivo tak zo suterénu, a s takou kontrolou ako súper. Ak ale zvolíte woofer so štandardnou hmotnosťou membrány, výsledky budú po zvukovej stránke excelentné.

Záver

     Konečne som opäť po dlhom čase dostal z Hybridov maximum. Čo sa týka víťaza tohto duelu, žiadny neexistuje. Je to proste trieda, kde si musíte zvoliť podľa vašich priorít a vkusu, nehovoriac o aktuálnych repro či autorádiu ktoré máte pripojené. V každom prípade sa so zvukom dostávate do iného levelu a buďte si istý, že v tejto kategórii sa zmení aj hudobný vkus a vaše nároky na kvalitu nahrávok.
Značka Audison Steg
Typ LRx 2.9 K2/03
Cena (Sk) 21 990,- 25 990,-
Výkon do 4Ω/RMS (W) 2x260 2x245
Výkon do 2Ω/RMS (W) 2x450 2x470
Výkon do 1Ω/RMS (W) - 2x875
Výkon v premostení do 4Ω/RMS (W) 1x900 1x940
Výkon v premostení do 4Ω/RMS (W) - 1x1750
Frekvenčný rozsah (Hz) 4÷80 000 5÷180000
Skreslenie THD (%) 0.04 0.03
Odstup signál/šum (dBA) 120 108
Vstupná citlivosť Line/VU (V) 0.3÷5/1.4÷24 0.2÷5/-
Vstupná impedancia Line/VU (Ω) 15k/5k 10k/-
Poistka (A) 60 125
Rozmery šxvxh (mm) 438x56x198 440x56x232
VÝBAVA    
Vstup Line/VU áno/áno áno/nie
Symetrický vstup nie nie
Linkový výstup áno nie
HP filter rozsah/strmosť (Hz/dB) 50÷500,x10/12 60,80,100,120/12
LP filter rozsah/strmosť (Hz/dB) 50÷500,x10/12/24 mono 60,70,80,90/12,24 mono
Band pass (Hz/dB) viď HP/LP viď HP/LP
Zdôraznenie basov (Hz/dB) nie prep. Q faktor
Sub Sonic filter (Hz/dB) nie HP, dokúpiteľný modul
Nastavenie fázy nie nie
DO na kábli dokúpiteľné dokúpiteľné
Možnosť zmostíkovania nie áno
Špeciálne ECI PC manager
HODNOTENIE    
Zvuk (max. 40 bodov) 31 33
Výkon (max. 30 bodov) 25 26
Konštrukcia (max. 15 bodov) 10 11
Výbava (max. 15 bodov) 10 11
Spolu (max. 100 bodov) 76 81
comments powered by Disqus