Extravagantné reprosústavy

Extravagantné reprosústavy

     V PC REVUE vám pravidelne predstavujeme produkty, ktoré sú niečím výnimočné. Už podľa nadpisu tohto článku určite tušíte, čím sa budeme zaoberať tentoraz. Trh ponúka veľa reproduktorových zostáv, ktoré okrem netradičného dizajnu neponúkajú takmer nič. Našťastie existujú aj výnimky. A PC REVUE ich pre vás má.
Čo a ako sme testovali?
     V teste sa zišli tri reproduktorové zostavy od renomovaných výrobcov audiotechniky s ambíciami zaujať používateľov nielen výnimočným dizajnom, ale aj vysokou kvalitou a verným zvukom. V rámci testu sme používali naše tradičné zvukové benchmarky, ako napr. Diana Krall, Norah Jones, Avishai Cohen, Eric Clapton, Pink Floyd. Testovanie prebehlo v mierne akusticky prispôsobenej klasickej obývacej miestnosti.

Harman/Kardon Soundstick II
     Harman/Kardon dnes patrí pod koncern Harman International, ktorý zastupuje desiatky popredných výrobcov audiotechniky. V ich poruke nájdete všetko od spotrebnej elektroniky (Harman/Kardon, Revel, Mark Levinson, Infinity Systems, JBL...) cez auto Hi-Fi (Harman/Becker, JBL, MARGI Systems...) a štúdiovú techniku (napr. Studer) až po profesionálne vybavenie na ozvučenie kultúrnych podujatí a kín (JBL Professional, DBX, Crown, Lexicon Professional, Soundcraft, AKG...).

     Produkty Harman/Kardon sú synonymom kvalitnej domácej audiotechniky. Testovaná zostava je primárne určená na použitie s počítačom. Tvorí ju dvojica satelitov a subwoofer vyrobený z priehľadného materiálu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o sklo, ale je to plast. V subwoofcri sa nachádza všetka potrebná elektronika okrem napájacieho zdroja, ktorý je oddelený. Ide o spínaný zdroj, takže je malý, tichý, ľahký a úsporný. Podobné zdroje sa používajú napr. k notebookom. Využili sme priehľadnosť ozvučnice subwoofera a prezreli sme vstavanú elektroniku. Prekvapila nás pomerne veľká obvodová zložitosť. Doska s plošnými spojmi je osadená povrchovou technológiou (SMT) a obsahuje veľké množstvo súčiastok. Pre "zasvätených" čitateľov prinášame niekoľko detailov. Koncové zosilňovače pre všetky reproduktory sú integrované v jedinom monolitickom integrovanom obvode. Chladí ho asi 4-milimetrový hliníkový plech, ktorý sa tiahne ponad celou DPS. Ďalej je tu 11 dvojitých operačných zosilňovačov NJM4560, dva prúdové operačné zosilňovače NJM13700, dva dvojité komparátory LM393, tri dvojité klopné obvody CD4013 a jeden monolitický regulátor hlasitosti PT2256.

Neprehliadnite:
JBL Creature III Octopus Edition
     Nezvyčajne riešený je konektor kábla od napá-jacieho zdroja. Ak ho chcete odpojiť, musíte potiahnuť priamo zaň, inak sa vám to nepodarí. Nechceme si však radšej ani predstaviť, ako sa skončí náhodné zakopnutie o tento kábel. Signálový vstupový kábel audio je pripevnený napevno k subwooferu.

     Subwoofer pracuje na báze basreflexovej ozvučnice, pričom vstavaný reproduktor je orientovaný do podlahy. Basreflexový nátrubok tvorí vnútorná dutina ozvučnice vyúsťujúca na vrchnej časti. Škoda, že ju výrobca nevybavil v hornej časti nenápadnou priedušnou mriežkou, čím by eliminoval možnosť vniknutia, resp. vhodenia nežiaducich miniatúrnych predmetov do útrob subwoofera. Satelity sú koncipované na státie, nemožno ich zavesiť, Statívy umožňujú jednoduché nastavenie sklonu. Podstavce statívov sú dosť ťažké a majú gumený protišmykový povlak. Ak satelity nehodláte nakloniť, nemusíte podstavec odklopiť, vďaka čomu satelity zaberú veľmi málo miesta.

     Na ovládanie zostavy slúži dvojica dotykových kontaktov na čelnej strane ľavého satelitu. Jedným sa hlasitosť pridáva, druhým uberá. Dotykom na oba kontakty súčasne sa zostava vypne. Nevýhodou tohto riešenia je, že nikdy neviete, akú hlasitosť máte práve nastavenú. Navyše naposledy nastavená hlasitosť sa zachováva aj po zapnutí zostavy, preto je vhodné ju pred vypnutím znížiť, aby sme pri opakovanom zapnutí neboli prekvapení. Intenzita basov sa dá regulovať potenciometrom na zadnej strane subwoofera.

     Zvukový prejav zostavy je lepší, než sme čakali, Subwoofer dokáže zahrať prekvapivo nízko a úderne. Satelity sú vďaka reproduktorom umiestneným pod sebou možno vzhľadovo zaujímavé, no majú preto veľmi úzku smerovú charakteristiku vo vertikále. V praxi to znamená, že ak ich nenasme-rujete, resp. neumiestnite tak, aby vyžarovali priamo na vás, nebudete počuť vyššie frekvencie. Napriek menej kvalitnému materiálu ozvučníc sme nezaznamenali nijaké vibrácie. Šum a brum z reproduktorov je na veľmi nízkej úrovni. Námietku máme k miernemu hrbu v oblasti vyšších stredov. Dunenie na približne 100 Hz, typické pre 2.1 zostavy, sme, žiaľ, pri niektorých skladbách zreteľne spozorovali aj pri tejto zostave.

Neprehliadnite:
JBL Creature II
JBL Creature II
     Ďalšia zostava z dielne Harman International je koncepčne veľmi podobná modelu Harman/Kardon Soundstick II, Dodáva sa v piatich farebných vyhotoveniach - hliníkovej, bielej, čiernej, modrej i červenej. Ich tvar je skutočne neštandardný a pripomína vesmírne riešenie.
Všetky ozvučnice sú vyrobené z plastu. Elektronika sa nachádza v subwooferi, oddelený napájaci zdroj je vyhotovený na báze klasického transformátora. Je preto raz taký veľký ako zdroj predchádzajúcej zostavy. Na prednej strane subwoofe-ra sa nachádzajú regulátory intenzity výšok a ba- sov. Pri otáčaní gombíkov týchto regulátorov sme mali pocit, že sa môžu poškodiť. Ovládanie je inak rovnaké ako pri modeli Soundsticks II. Musíme vyzdvihnúť spôsob, akým sa výrobca snaží predísť prípadným omylom zo strany používateľov pri pripájaní satelitov. Oba sú napevno spojené s repro-káblami, ukončenými farebne označenými 3,5 mm konektormi jack M. Zdá sa však, že rozlíšenie farbou a popis konektorov niekedy nestačí'. V ľavom satelite sa totiž nachádzajú dotykové kontakty na ovládanie hlasitosti, a tak je nevyhnutné, aby bol zapojenýv správnom výstupe. Preto sú spomínané konektory vyhotovené tak, že ich nesprávne nezapojíte.

     Satelity sú predurčené výlučne na postavenie na rovnú podložku, nemožno ich ani nakloniť, ani zavesiť. Sú osadené jediným širokopásmovým reproduktorom, ktorý chráni proti poškodeniu plastová „mriežka". Na spodnej strane satelitov sú umiestnené LED-ky, ktoré osvetľujú podklad, ako to môžete vidieť na obrázku.

     O polovicu nižšia cena ako pri riešení Harman/ Kardon Soundsticks II sa podpísala aj na kvalite zvuku. Zvukový prejav je bez zásahu vstavaných korekčných prvkov o poznanie slabší. S ich použitím sa našťastie dá docieliť celkom dobrý výsledok, ale vo všeobecnosti je to len priemerný zvuk. Slabinou zostavy je hlavne stredné pásmo, ktoré je dosť zahmlené a bez detailov. Slabšie je aj priestorové podanie. Pre nízky výkon satelitov zostava umožňuje len komornejšiu hlasitosť. Subwoofer má oveľa menší výkon ako jeho väčší kolega v zostave Soundsticks II, k použitým satelitom však postačuje Výrobca v tomto prípade stavil na netradičný dizajn a miniatúrny tvar satelitov. Od jednopalco-vých reproduktorov v satelitoch nemožno očakávať zázraky. Šum a brum z reproduktorov sú na nízkej úrovni.

Zdroj: PCrevue 04/2007
comments powered by Disqus