Slúchadla, ako ich možno nepoznáte...

Slúchadla, ako ich možno nepoznáte...

     Trmácanie sa autobusom či trolejbusom cez upchané mesto je súčasť dňa, na ktorú je najlepšie nemyslieť. Horúci vzduch a toľko priestoru, že by sa doň ihla nevošla... Ako tieto chvíle prekonať čo najrýchlejšie? Jednoducho, zmeňte dopravný prostriedok na prvotriednu koncertnú sieň! V teste vám prinášame prehľad rôznych druhov slúchadiel, z ktorých si vyberie každý.
Kde sa vzal, tu sa vzal, z cédečka nám zaspieval
     Mohlo by sa zdať, že výber kvalitných slúchadiel je len otázka dídžejov a nahrávacích štúdií a že bežné slúchadlá dodávané k MP3 prehrávačom na počúvanie hudby úplne postačujú. Nie je to však pravda, ak si chcete hudbu skutočne vychutnať. Ak prehrávač prehráva vysokokvalitné nahrávky do lacných a nekvalitných slúchadiel, je to rovnaké, akoby vám niekto púšťal rádio do telefónu. V konečnom dôsledku je to zážitok plytký a nezáživný. Oplatí sa teda investovať do skutočne kvalitných slúchadiel.
     Technológia, na princípe ktorej pracujú slúchadlá, je podobná ako v prípade reproduktorov. Základom je indukčná cievka, ktorá kmitá a hýbe membránou. Tá svojím kmitaním vytvára mechanické vlnenie vo vzduchu – teda zvuk. Ten potom rozkmitá bubienok v uchu a následne postupuje do mozgu. Ľudské ucho je schopné štandardne prijímať frekvencie v rozsahu 20 Hz až 20 kHz, preto je týmto hodnotám prispôsobené aj vyhotovenie reproduktorov, ktoré rozdeľujeme podľa pásiem. Samozrejme, hranice počuteľnosti sú individuálna záležitosť, niekto počuje lepšie, niekto horšie.
     O technickej úrovni slúchadiel vypovedajú spolu tri údaje. Prvým je impedancia, ktorá určuje, pre aký typ zariadení sú slúchadlá vhodné. Najmä štúdiové a profesionálne zariadenia pracujú s nižším prúdom, a teda na optimálnu prevádzku sú nevyhnutné slúchadlá s vyšším odporom. Tie sú navrhnuté na spoluprácu so zosilňovačom. No drvivá väčšina domácich zariadení podporuje prácu s variabilným odporom na strane slúchadiel, profesionálne slúchadlá si teda môžete zapojiť aj do domácej veže.
     Druhý parameter je frekvenčný rozsah zvuku, ktorý slúchadlá dokážu generovať. Niekedy však možno zvoliť radšej obmedzený frekvenčný rozsah, čo môže pri konkrétnom žánri hudby postačovať. Čím je impedancia v slúchadle lepšie špecifikovaná na konkrétny rozsah frekvencií, tým lepšie ich dokáže vykresliť.
     Tretí údaj charakterizujúci slúchadlá je veľkosť a typ reproduktora, ako aj membrány. O hudobnom zážitku ešte rozhoduje kvalita pripojenia slúchadiel a spôsob vyhotovenia, teda či ide o štuple do uší (Earbud a Canalphones) alebo o veľké slúchadlá s mušľami (Circumaural a Supra-aural). Obe riešenia majú svoje výhody a nevýhody.
Slúchadlá do uší môžeme z praktických dôvodov rozdeliť do dvoch skupín. Prvú tvoria slúchadlá, ktoré sa vkladajú priamo do zvukovodu (Canalphones), tie disponujú skutočne dobrým odhlučnením, no treba byť opatrný z hygienických dôvodov. Druhý typ sú slúchadlá, ktoré sa síce tiež vkladajú do ucha, no nemajú kontakt so zvukovodom (Earbud). Práve tie sú momentálne najpopulárnejšie najmä vďaka mobilite a aj tomu, že nepotrebujete vymieňať nadstavce. No ich veľká nevýhoda je to, že neposkytujú takú mieru odhlučnenia ako slúchadlá, ktoré sa zavádzajú priamo do zvukovodu.
     Druhú kategóriu tvoria veľké slúchadlá s prepojovacím mostom, ktoré tiež možno rozdeliť do dvoch skupín. Prvou z nich sú slúchadlá označované ako Supra-aural. Disponujú veľmi jednoduchým dizajnom, nie sú špeciálne tvarované. Tento typ slúchadiel sa používal najmä v minulosti k prenosným kazetovým prehrávačom, dnes sa s ním stretneme najčastejšie pri hands-free súpravách pre mobilné telefóny. Druhý typ dizajnu veľkých slúchadiel sa označuje ako Circumaural, tieto modely majú špeciálne tvarovanie, ktoré je prispôsobené parametrom ucha. Tieto modely buď zakrývajú celé ucho a okraj mušle sa opiera o hlavu, alebo sú umiestnené na chrupavke ucha, čo však môže byť pri dlhšom nosení nepohodlné. V prípade veľkých slúchadiel o pohodlnosti nosenia vypovedá aj spôsob uchytenia na hlave. Čím je výstelka mäkšia, tým je aj ich nosenie pohodlnejšie.
     Slúchadlá sa však rozdeľujú ešte aj podľa toho, do akej miery sú mušle uzavreté. Existujú tri základné typy. Prvý predstavujú otvorené slúchadlá, pri ktorých je materiál z vonkajšej strany mušlí navrhnutý tak, aby prepúšťal zvuk zvonka. Druhý typ sú uzatvorené mušle, kde je použité dobré tesnenie a zvukovo nepriepustný materiál, ktorý zabraňuje prieniku zvuku zvonka. Toto vyhotovenie používajú napr. dídžejovia najmä pre zvukovú izoláciu. Za izoláciu slúchadiel je do veľkej miery zodpovedný aj typ použitého tesnenia. Tretí typ slúchadiel, ktoré sa označujú ako polopriepustné, je určený najmä na špecifické nasadenie, zvonka prepúšťajú menej zvuku ako otvorené modely.

Ako sme testovali

     Keďže sa v našom teste zišlo skutočne široké portfólio slúchadiel, rozdelili sme ich do kategórií podľa ceny a vyhotovenia, takisto pri každom modeli uvádzame, o aký typ ide. Keďže zážitok z hudby je silne sugestívny a subjektívny, snažíme sa zachovať objektivitu aj z tohto hľadiska a hodnotíme najmä podanie slúchadiel v jednotlivých pásmach. Počas testovania sme vybrali široký repertoár hudby, na ktorom sme testovali kvalitu zvukového podania. Technické parametre testovaných modelov i bodové hodnotenia sme zhrnuli do tabuľky.

SLÚCHADLÁ DO UŠÍ

Vivanco ISR 20 S
     Jednoduchší model slúchadiel, ktorý sa oplatí kúpiť len vtedy, ak je pre vás dôležitejšia cena ako kvalita zvukového podania. To je síce na lepšej úrovni ako v prípade bežne dodávaných slúchadiel, no pokiaľ hľadáte kvalitnejší zážitok, oplatí sa poobzerať po vyššom modeli. Zvuk znie zo slúchadiel príliš umelo, na bežné nasadenie však postačuje, najlepšie sa slúchadlám darí pri výškach. Ich najväčšia výhoda je nízka predajná cena.

Vivanco SREN 80

     Ide o jednoduché štupľové slúchadlá, vhodné pre nenáročného používateľa. Počas počúvania prakticky absentovali basy a výšky boli výrazne skreslené. Bez problémov sa tak dajú použiť k MP3 prehrávaču a na šport. Slúchadlá disponujú praktickým vyhotovením, ktoré sa nasadí za hlavu, takže sú vhodné napríklad na beh a iné pohybové aktivity. Nečakajte nijaké hudobné zázraky, zaujímavá je hlavne

Vivanco ISRN 30 W

     Tieto štýlové slúchadlá sú vhodné na každodenné nasadenie a v spolupráci s MP3 prehrávačom predstavujú obstojnú dvojicu. Kvalita reprodukcie je v tejto cenovej triede štandardná – nevýrazné basy, skreslené výšky. Stredy ponúkli slúchadlá celkom vyhovujúco, no dokonalé to nie je. Kladne hodnotíme dizajn a estetické vyhotovenie, ktoré sa hodí k bielemu MP3 prehrávaču.

Vivanco PRO SREN 6

     Tu sme už boli spokojní s reprodukciou zvuku, najmä v nižšom frekvenčnom pásme. Kvalita stredného pásma bola primeraná. Horšie je rozlíšenie zvuku, ten je skôr jednoliaty, no bez defektov. Tie sa objavujú až pri výškach, keď dochádza k miernemu skresleniu. Slúchadlá majú štýlový dizajn, primárne je použitý jack 1,5 mm, no dodávaná je redukcia na pripojenie. Tieto slúchadlá vzhľadom na cenu zaujmú aj kvalitou reprodukcie

Sony MDR-AS40EX

     Je to športový model slúchadiel, ktoré disponujú ergonomicky tvarovanými a vymeniteľnými držiakmi na ucho. V balení je trojica držiakov aj nadstavcov na konkréte prispôsobenie a cestovateľské puzdro. Kvalita zvuku bola priemerná, výrazné boli najmä basy, ale pri vyšších frekvenciách počuť mierne skreslenie. V celom rozsahu sme však nezaznamenali nijaký šum a podanie zvuku bolo čisté. Tento model je vhodný pre aktívnych športovcov a na počúvanie hudby s výraznejšími basmi.

Vivanco SRI NI 60
     Vyhotovenie slúchadiel zabezpečuje odhlučnenie proti okoliu. Štuple sú vo vyhotovení vložiek prispôsobivých uchu, takže zablokujú akýkoľvek prienik zvuku. Kvalita reprodukcie bola mierne nadpriemerná, pozdávali sa nám najmä stredy, ktoré boli dostatočne rozlíšiteľné. V prípade basov a výšok už slúchadlá zaostávali a zvuk sa stával skresleným. Uchytenie slúchadiel je riešené jednou dlhšou stranou, čo je síce časté riešenie, ale pri pohybe menej efektívne.

Altec Lansing UHP306

     V tomto prípade je kábel potiahnutý látkou a je aj veľmi odolný. Slúchadlá majú podobu vymeniteľných štupľov, v balení sú aj náhradné kusy a látkové puzdro. Kvalita reprodukcie je skôr priemerná, kladne hodnotíme najmä pasívny filter šumu. Vo všetkých pásmach podali slúchadlá vcelku dobré výsledky, zvuk je však mierne skreslený a rozlišovacia schopnosť je nižšia. Dizajn štupľov je praktický, vďaka hĺbke vloženia do ucha pomerne dobre odhlučnia okolie.

Sony MDR-EX55

     Toto sú slúchadlá na každodenné nosenie, ich vyhotovenie je netradičné a namiesto priameho umiestnenia gumených štupľov sú otočené v miernom uhle. Sú pohodlné aj po dlhšom nosení, netlačia na ušnú chrupavku. V dodávke je trojica prispôsobiteľných gumových násad. Spokojní sme boli najmä s reprodukciou basov. Pri vyšších frekvenciách bol zvuk menej výrazný, čo je daň za zvýraznenie basov. Prepojovací kábel je krátky, v dodávke je aj predlžovací kábel.

AKG K 324 P
     Prenikavé basy bez artefaktov a dobrá reprodukcia v celom frekvenčnom spektre, to sú veľké výhody týchto slúchadiel. Pritom v prípade štupľov sú kvalitné basy zriedkavé. Nižšie frekvencie boli dobre rozlíšiteľné aj pri najvyššej hlasitosti bez echo efektu. Stredné a vyššie pásmo zvládli slúchadlá priemerne, no pri vyšších frekvenciách bol zvuk trochu skreslený, najmä pri najvyššej hlasitosti. V príslušenstve sú nadstavce do uší v dvoch veľkostiach.

SHURE SE110-K-E

     Tento model ponúka mierne nadpriemerné výsledky vo všetkých pásmach, kladne hodnotíme najmä vybalansovanie zvuku. Mierne deficity sú však v basoch, tie síce počuť aj cítiť, ale vo výsledku je to najslabšia časť tohto modelu. So slúchadlami sa dodáva praktické puzdro, predlžovací kábel na pripojenie a súprava násad do uší. Výhodnou cenou a vyrovnanými parametrami oslovia širokú skupinu používateľov.

SHURE SE210-K-E

     Vyhotovenie týchto slúchadiel je mierne netradičné, namiesto klasických násad do uší sú použité penové nadstavce. Tie síce vydržia kratšie a nedajú sa umývať, no sú lacné. Kvalita hudobného podania bola v tomto prípade veľmi dobrá, páčili sa nám najmä basy a stredy. Rozlíšenie bolo takisto na vysokej úrovni, a ak sa orientujete na čo najvyšší zvukový zážitok, ponúknu tieto slúchadlá skutočne veľa. Dodávajú sa penové násady a prenosné puzdro.

SHURE SE310-E

     Basy sú najväčšia prednosť tohto modelu. Ak ste fanúšikom tvrdšej hudby, určite si tento model obľúbite. Nezaostáva ani v iných smeroch, nadpriemerné je aj podanie stredného pásma. Vo výškach je badateľná mierna deformácia zvuku, ale to až pri hranici počuteľnosti a na najvyššej hlasitosti. V dodávke je aj puzdro a rovnaké násady ako pri modeli SHURE SE210-K-E. Dizajn je klasický, bez špeciálnych prvkov, no o to pohodlnejšie sa slúchadlá nosia.

SHURE SE530PTH-E

     Ide o najvyšší model slúchadiel od spoločnosti SHURE so skutočne vysokou kvalitou zvuku. Podanie bolo vo všetkých pásmach veľmi čisté a basy zneli realisticky, dokonca aj efekt vibrácií je citeľný. S týmto modelom sa dodáva príslušenstvo v podobe mikrofónu. Slúchadlá sú veľmi dobre odhlučnené. Súčasťou dodávky je aj predlžovací kábel a puzdro na prenos slúchadiel.

MOSTOVÉ SLÚCHADLÁ

PLEOMAX PHS-5000
     Tieto slúchadlá k PC sú vhodné najmä na hranie počítačových hier. Disponujú regulátorom hlasitosti priamo na dlhom kábli. Kvalita zvuku bola priemerná, horšie na tom boli basy, podanie stredov a výšok bolo na dobrej úrovni. Artefakty sa začali vo zvuku objavovať pri najvyššej hlasitosti, no išlo len o skreslenie, chrčanie sme nezaznamenali. Ergonómia slúchadiel je dobre nastaviteľná, držiak možno nastaviť do oboch strán a mušle dobre sedia na ušiach. Slúchadlá disponujú mäkkou výstelkou a majú aj nízku hmotnosť.

Creative Fatal1ty Gaming Headset

     Pri tomto modeli sa nám pozdávalo tvarovanie mušieľ, ktoré sú pohodlné aj pri dlhšom nosení. Kladne hodnotíme aj ergonómiu slúchadiel, v hornej časti je mäkká výstelka, vďaka ktorej je nosenie pohodlné. Keďže ide o herný set, k dispozícii je aj demontovateľný mikrofón a vzhľadom na použitie so stolovým počítačom aj dostatočne dlhý kábel na pripojenie aj cez stôl. Kvalita zvuku bola v tomto prípade priemerná, slúchadlá sú vhodné najmä na hranie hier a počúvanie súborov MP3.

Creative Aurvana DJ

     Slúchadlá majú účinné odhlučnenie, po ich nasadení je problém počuť okolitý zvuk. Disponujú pevným káblom na pripojenie s ergonomicky tvarovanou šnúrou, ktorá je naťahovacia. Použité sú akusticky vyladené 40 mm neodýmové magnety s cievkami CCAW na lineárnu reprodukciu. Slúchadlá podali vyrovnaný výkon vo všetkých pásmach a pri všetkých hlasitostiach. Podanie zvuku bolo veľmi čisté a vďaka odhlučneniu je zvuk kvalitný aj v hlučnom prostredí. Keďže tieto slúchadlá sa ponúkajú za výhodnú cenu, určite ide o zaujímavú voľbu pre náročnejších používateľov na domáce nasadenie.

AKG K 416 P

     Ide o štýlové slúchadlá pre mladých, mušle a celkové nastavenie je určené skôr pre menšie hlavy. Nastavenie slúchadiel využíva starší princíp, čo znamená problémy, najmä pokiaľ si korigujete polohu priamo na hlave a zamotajú sa vám do nich vlasy. Výhodná je značná ohybnosť mušlí, ktoré sa dajú ohýbať prakticky na všetky strany. Kvalita zvuku je vyrovnaná, lepšie výsledky vykazujú slúchadlá pri vyšších frekvenciách, no za hranicou 18 kHz už počuť vo zvuku artefakty. Basy boli mierne nadštandardné. V tomto prípade ide skôr o imidžovú záležitosť, slúchadlá ponúkajú solídny zvuk a mobilné vyhotovenie.

AKG K 242 HD

     Po nasadení sme si pochvaľovali komfort a veľmi dobré prispôsobenie sa tvaru hlavy. Výstelka mušlí je veľmi mäkká a slúchadlá vôbec netlačia. Kvalita reprodukcie bola na dobrej úrovni, lepšie však zneli výšky. Najmä frekvencie od 13 kHz boli veľmi dobre rozlíšiteľné bez akýchkoľvek defektov. Ide o klasický polootvorený model, podobný tým zo 60. rokov, vhodný najmä pre profesionálov. Natívne disponujú tieto slúchadlá klasickým konektorom + redukciou, kladne hodnotíme dĺžku kábla, ktorý je dostatočne dlhý na prácu s počítačom.

AKG K 272 HD
     Kvalita zvuku bola pri AKG K 272 HD najlepšia, všetky pásma boli výrazné, bez defektov a s dobrým rozlíšením zvuku. Najmä pri strednom a vyššom pásme sme ocenili veľmi čistý zvuk, slúchadlá bez problémov zvládali aj frekvencie na hranici počuteľnosti ľudského ucha. Vyhotovenie je ergonomické a komfortné a priestor na uši je tiež dostatočný, aj nasadenie na hlavu je pohodlné. Poťah mušlí je z pijavého materiálu, čo je výhoda najmä pri dlhšom používaní. Vďaka kvalite zvuku si tieto slúchadlá rozhodne zaslúžia pozornosť, a ak sa považujete za skutočného audiofila, určite ich berte do úvahy pri rozhodovaní o kúpe.

AKG K 181 DJ
     Zvuk z týchto slúchadiel sa nám pozdával vďaka presnosti a citlivosti. Najkvalitnejšie bolo podané stredné pásmo, basy sa nám zdali menej výrazné, no rozhodne ich bolo počuť. Pri výškach cítiť menšiu presnosť a sú menej výrazné ako stred. Slúchadlá majú svoje veľké plusy aj mínusy. Podobne model Creative Aurvana DJ sú veľmi dobre odhlučnené. Na druhej strane vyvíjajú veľký tlak na ušnú chrupavku, testovali sme ich niekoľko hodín a bolo to cítiť. Mušle možno na pohodlnejšie nosenie otočiť, prípadne využiť možnosť počúvania zvuku len z jedného slúchadla.

AKG K 601
     Tieto slúchadlá majú kombinovaný konektor s veľkosťou 5,5 mm a s redukciou na 3,5 mm. Po nasadení sú veľmi pohodlné a vôbec netlačia na uši. Takisto sa nám pozdával mechanizmus na prispôsobenie slúchadiel povrchu hlavy, doslova ich stačí len nasadiť a sedia. Spokojní sme boli najmä s kvalitou podania zvuku, dojem z priestorového zvuku je dobrý. Uplatnenie nájdu napríklad pri sledovaní filmov s viackanálovým zvukom. Vo všetkých pásmach podali slúchadlá solídny výkon, najmä jednotlivé zvukové prvky boli veľmi dobre odlíšiteľné a zvuk nesplýval.

Záver
     Z testovaných slúchadiel určených do ucha sa nám najviac pozdával model Sony MDR-EX55, ktorý ponúka výhodný pomer výkon/cena, za čo si od nás odniesol ocenenie. Najvyššiu kvalitu zvuku v tejto kategórii preukázal model SHURE SE530PTH-E, ktorého zvukový prejav bol profesionálny a disponoval aj zaujímavým príslušenstvom v podobe doplnkového mikrofónu. Z mostových slúchadiel si od nás ocenenie za pomer výkon/cena odniesol model Creative Aurvana DJ, za výhodnú cenu dostane používateľ veľmi dobre odhlučnené slúchadlá s parametrami vhodnými na profesionálne nasadenie. Za víťaza testu v tejto kategórii považujeme model AKG K 272 HD, ktorý ponúkne vynikajúcu kvalitu zvuku a takisto výhodnú cenu.

Zdroj: PC Revue 07/2008
comments powered by Disqus