Byť mobilný...

Byť mobilný...

     Komprimácia hudobných súborov spôsobila doslova explóziu v triede prenosných prehrávačov. Dnes sa po mestách nosia tisíce MP3 prehrávačov, mobilov či iPodov. A to všetko si žiada kvalitné, prenosné a najlepšie skladacie slúchadlá. Dnes Vám ponúkame štvoricu modelov od známej firmy AKG, ako prierez ich širokého sortimentu.
     K otestovaniu sme dostali po dva páry, a to malé slúchadielka do uší prezentované typmi AKG 314P a AKG 324P a klasické prenosné slúchadlá so stredovým mostíkom vytvárajúcim prítlak na uši ako sú AKG 412P a AKG 416P. Každé riešenie má svoje výhody a tak je len na konečnom rozhodnutí zákazníka akému spôsobu uchytenia dá prednosť. Cenové rozpätie je pomerne široké, takže od nie príliš náročného poslucháča až po skutočného znalca zvuku, ktorý aj vonku chce dopriať svojim ušiam kvalitu. AKG 314P za prijateľných 849 Sk sa prezentujú v bielej alebo čiernej farbe a sú dodávané aj s praktickým balením, do ktorého sa dá namotať prívodný káblik a schovať slúchadlá. Parametricky dosahujú hodnoty frekvenčného rozsahu 17 Hz až 23 kHz, citlivosť je 126 dB. Zaujímavá je hmotnosť – iba 5 gramov. Zvukovo dokázali dostatočne prekresliť celú hudobnú scénu a nevynechali ani niektoré dôležité detaily. Druhým brehom v cene sú dizajnovo veľmi zaujímavé AKG 324P, ktoré sa predávajú za 1 990 Sk. Aj na parametroch badať zlepšenie, pretože rozsah je 12 Hz – 23 500 Hz a hmotnosť ešte klesla na 3 gramy. Spôsobené je to tým, že tieto subminiatúrne slúchadlá majú pred malými membránami tenké zvukovody, ktoré sa zavedú až do ucha. Výhodou je veľmi pohodlné nosenie, kvalitný zvuk priamo v uchu a dokonalá izolácia vonkajších ruchov. Z hľadiska počúvania hudby jav čisto pozitívny, avšak vonku na preplnených uliciach s veľkou premávkou to môže byť nevýhoda a to pomerne nebezpečná. Jasne na to upozorňuje aj návod a je dobré toto odporúčanie rešpektovať, pretože izolácia voči vonkajšiemu svetu je naozaj dobrá. Po zvukovej stránke je jasne badateľný posun v kvalite zvukového podania, kedy detailnosť a dynamika nabrali na obrátkach a prinášajú zrelý a príjemne znejúci zvuk.

     Ak preferujete otvorené slúchadlá, dávam do pozornosti nasledujúcu dvojicu. Prvými sú dizajnovo vydarené AKG 412P za veľmi výhodných 990 Sk, kedy dostávate do rúk skladacie slúchadla s dobrými parametrami. Rozsah je 13 Hz až 27 kHz a ich hmotnosť je 63 gramov. Na nej sa určite podpísal aj stredový most s nastaviteľnou veľkosťou. Skladať a uložiť sa dajú pomocou premysleného kĺbového zavesenia do priloženej taštičky o veľkosti približne puzdra na okuliare. Pred pomerne silným prítlakom, ktorý je nutný na kvalitný posluch, bráni mäkká molitanová výstelka. Na hlave sedia veľmi dobre a nie sú únavné ani po dlhšom nosení. Zvukovo tento model veľmi prekvapil, pretože v tejto priaznivej cene priniesol nekompromisný a mimoriadne detailný zvuk. Basové podanie ide vďaka väčším membránam poriadne hlboko a ani stredy či výšky nijak nezaostávajú. Zvuk je dynamický, čistý a plný detailov. Určite k tomu prospieva aj odvetranie zadnej časti membrány cez mriežku na vonkajšej strane meničov. Za dané peniaze je to proste jednotka.

     Ale ak ani toto pre Vás nestačí, je tu posledný model rady „Premium class“ pod označením AKG 416P za cenu 2 399 Sk. Za túto cenu dostávate podobne konštrukčne riešený, avšak lepšie zvukovo vybavený model. Frekvenčný rozsah meničov sa zlepšil od 11 Hz až po 28 500 Hz a hmotnosť stúpla o desať gramov. Pôvodné molitanové návleky boli z dôvodu komfortu nahradené koženými obručami. Pôvodne zadná odvetraná strana meniča je tento krát zakrytá, takže výsledkom je presnejší a stabilnejší zvuk. V svojom spektre obsahuje množstvo detailov a scéna začína byť dobre čitateľná, aj čo sa týka priestorovosti. Najnižšie frekvencie ovplývajú presnosťou a nijak nepreznievajú. Vokály sú príjemné podané a v ničom si nezdajú s referenciou. Najvyššie pásmo odhaľuje jemne a nenásilne podané činely či perkusie bez náznakov drsnosti alebo prílišnej prezentnosti.

Záver
     Ak už potrebujete prenosné slúchadlá na akýkoľvek účel, pri svojom výbere rozhodne nevynechajte firmu AKG zo svojho privátneho portfólia, pretože majú skvele zvládnutú technológiu výroby a dizajnu, pričom zvuk je viac než adekvátny k cenám. V tomto krátkom priereze sme sa pokúsili predstaviť to najdôležitejšie z malých až stredných slúchadiel, pretože tie sú na cesty najviac využívané. Väčšie domáce slúchadlá predstavíme niekedy zase v budúcnosti.

Zdroj: M2 časopis
comments powered by Disqus