LESS IS MORE ...

LESS IS MORE ...

     Minimalizmus je jednou z hlavných dizajnérskych inšpirácií, vďaka ktorej prístroje od H/K pôsobia stroho a nenápadne. No stačí len siahnuť na magické tlačidlo „power“ a striedmosť vzhľadu sa okamžite pretaví do bohatosti zvuku. Technické otázky zostávajú zrazu kdesi hlboko v úzadí a do popredia sa nástojčivo hlási zážitok plný pozitívnych emócií.
Harman/Kardon HK 3490     Iste si ešte pamätáte na úvodník z minulého čísla... no možno ten koňak, ktorým si doma pripíjate k hudbe, nie je práve z Francúzska (veď stačí Karpatské špeciál...), možno to auto, v ktorom sa vozíte, nie je práve limuzína a od označenia snob máte veľmi... ďaleko. Predsa len chcete a potrebujete priniesť do svojho domova kúsok čistých emócií z dokonalej a ničím neovplyvnenej hudobnej produkcie. Podmienky na splnenie predpokladov sú nasledovné – máte mnoho iných priorít vrátane rodiny alebo domu, a hi-fi či high end je niekde v prvej tretine rebríčka... nezaujíma vás žiadny „multichannel“ 5.1 či 7.1 a svojím najvnútornejším presvedčením ste zarytý fanúšik „pure 2 channel“ stereo... niekde v kúte vám drieme vcelku dobrý gramec a zbierka platní obsahuje samé vychytávky... a v neposlednom rade nemienite kupovať aparatúru na lízingové splátky či nebodaj na hypotéku...

     Ak ste vo všetkých odpovediach uviedli áno, pokojne môžete pokračovať ďalej bez rizika ujmy na vlastnom psychickom (audio) zdraví. To preto, lebo ak sa majitelia prehnane drahých a sofistikovaných prístrojov dozvedia záverečný verdikt, môžu mať problémy v pokoji ustáť tieto informácie. Veď stereo prijímač Harman/Kardon HK3490 v dnešnom predstavení búra vžité predstavy o kvalite, ktorá je (údajne) dostupná až nad určitú cenovú hranicu. Sám som tento kúsok podľa výkonov, ktoré odovzdával, najprv odhadoval niekde cez hranicu 1 000 eur, no neskoršie ohlásenie ceny bolo priam šokom v tom najlepšom význame. Nechajme si to na neskôr a poďme pod kožu – poodhaliť niektoré z tajomstiev, ktoré pred okom poslucháča ukrýva decentne tmavý panel.

Harman/Kardon HK3490

BLACK BOX

     Čierna masívna skrinka vo svojich takmer dvanástich kilogramoch ukrýva to najlepšie, čo počas päťdesiatich rokov vývoja objavili a zaviedli do výroby v Harman/Kardon, pretože je to už presne polstoročie, odkedy uzrel svetlo sveta vôbec prvý receiver na svete s názvom Festival TA230. Malou oslavou bez šampanského a oslávencov je myslené uvedenie a zhmotnenie snov o dostupnom a kvalitnom prijímači pre každého. HK3490 prichádza hneď s niekoľkými tromfami, ktoré vedia poslať konkurenciu v tichosti smútiť do kúta. Ako prvé je to bezprecedentná dynamika, akú si môžete predstaviť v tejto triede. Ich vlastným meradlom výkonnosti zdroja je parameter HCC (High Current Capability), ktorý znamená schopnosť okamžitej prúdovej zaťažiteľnosti zdroja. Vďaka „iba“ dvojkanálovému riešeniu tento parameter dosahuje úctyhodných +/– 45 ampérov, čo je hodnota, ktorú v priamom porovnaní prekračuje až multikanálový AVR 655 za podstatne vyššiu cenu. Výkon nameraný za veľmi serióznych podmienok (8-ohmová záťaž a THD pod 0,07 %) nie je nijak malý, pretože 2 × 120 W pohne aj menej citlivými reproduktormi. V súčte týchto dvoch údajov už musí byť každému jasné, že dynamika a živosť prejavu boli hlavné atribúty od prvej čiary v návrhu. Vstavaný tuner s pomerne dobrou citlivosťou je osadený dekodérom RDS a čo je zaujímavé – má vstavanú funkciu Preset Scan, ktorá v niekoľkosekundových ukážkach prelistuje všetky naladené a dostupné stanice. Konektivita vtelená do osadenia zadného panela obnáša sedem analógových vstupov vrátane PHONO vstupu, dva digitálne vstupy (optika, koax). Linkové vstupy sú vyriešené rafinovaným prepojovacím mostíkom medzi predzosilňovačom a koncovými stupňami, takže použiť sa dá tak externý koncový stupeň, ako aj samostatný predzosilňovač a využiť len koncové „siliče“. Poslednou možnosťou je upraviť linkový signál v externom ekvalizéri a opäť posunúť naspäť do tohto prijímača na záverečné zosilnenie. Subwooferové výstupy sú rovno dva, a to aj s diaľkovým ovládaním napájania cez malého „jacka“ s názvom TRIGGER OUT. Zaujímavá možnosť - použiť dve basové debničky a umiestniť ich napríklad asymetricky v priestore. Ako externý zdroj zvuku nezostáva bokom ani notoricky známy iPod, ktorý má samostatnú zásuvku pre voliteľnú dokovaciu stanicu. Výpočet konektivity zdanlivo prekvapujúco končí pri prepínaní video vstupov, ktoré aj tu v stereo verzii našli svoje miesto. Je to síce len šestica (päť vzadu, jeden vpredu) žltých kompozitových RCA konektorov, ale na zapojenie kamery alebo digitálneho foťáku či niektorých iných na kvalitu menej náročných zdrojov to určite bude postačovať.

Harman/Kardon HK 3490

MAKE SOUND BETTER...

     Ak máte svoje najtajnejšie priania (a nie je ich málo), tak v prípade, že sú zvukového charakteru, môžete ich tu a teraz smelo vysloviť. Všetko, čo sa doteraz zdalo nemožné, je pre HK 3490 realitou. Zvuk v mimoriadne priateľskej podobe s korpulentným, ale dobre formovaným basom prekvapí hneď v úvode. Kontrola nad týmto energeticky najnáročnejším pásmom je viac než dobrá a podstatne ďalej, ako by sa dalo očakávať od tejto „skromnej“ cenovej kategórie. Tam, kde si experimentálny Dust Brothers dovolili sakramentsky nízke frekvencie, tam i v skutočnosti sú. Veď prenosové pásmo začína od 10 Hz, tak prečo tomu neveriť, keď reproduktory generujú zvuk, ktorý môžete skôr jemne cítiť na hrudníku než počuť. Vokálne pásmo – také nedocenené celou komerčnou triedou – sa tu predvádza v plnej nahote a núti ma písať slovníkom vyšších tried. Veľmi dobrá priestorovosť sa natiahla už aj dozadu a jasné hlasy speváčok zvonia svojím naturálnym prejavom presne z miest, kde boli nasnímané. A výšky...? Tie sa v pohode plavia od kalotových membránok až k bubienkom bez náznaku sypkosti či nebodaj ukričanosti. V celom pásme je poriadok, homogenita a súdržnosť, čo oceníte po dlhšom čase posluchu, ktorý nijako výrazne neunavuje a ani nestresuje. Za veľmi dostupný peniaz dostávate dizajn a kvalitu vrátane nadštandardne veľkej porcie (takmer) dokonalého zvuku, pri ktorej už môžete precítiť atmosféru koncertu či džezového klubu. Ako sparing partnerov na ukončenie zvukového reťazca by som odporučil výrazne nešetriť a dopriať tomuto prístroju aj dvojnásobne drahšie reproduktory než je on sám. Najlepšie analyticky presné a neutrálne búdy, pri ktorých vynikne výborná zvuková kvalita. Tento prijímač má však veľké ambície potiahnuť aj podstatne drahšie a zvukovo prepracovanejšie reproduktorové súpravy, do ktorých vloží všetko zo svojej virtuozity, schopnosti a umenia. Tak nalejte si to Karpatské a choďte na to...

Zdroj: HIGH END
comments powered by Disqus