Štvorlístok nielen pre šťastie

Štvorlístok nielen pre šťastie

     Značka JBL je dôverne známa predovšetkým nadšencom auti-hifi alebo stĺpových zostáv do obývačky. V poslednom čase sa ale tieto tri písmená začali objavovať aj v iných segmentoch trhu a to hlavne v spojení so známym prehrávačom iPod. Do tejto kategórie patrí aj reproduktorový set Spyro, ktorý už na prvý pohľad vytŕča z radu.
Po vzhliadnutí škatule sa nám viacerým len nedôverčivo pozdvihlo obočie. Fotografie na obale nezastaviteľne budili podozrenie, že JBL tentoraz trafilo vedľa. Aby sme nesúdili len podľa obalu, ihneď sme sa snažili potlačiť úvodné pocity nahliadnutím do vnútra škatule. Ako prvý sa na nás usmial polguľovitý subwoofer v elegantnom čiernom prevedení a klavírnym spracovaním. Pod ním už na nás čakal pár malých reproduktorov, ktoré v nás vyvolávali spomínané pocity neistoty. Dizajnéri v JBL sa totiž rozhodli dať satelitom nezvyčajný tvar štvorlístkov. Či im prinesú šťastie, sme boli zvedaví aj my.

Konštrukcia
{mosimage}     Neprehliadnuteľným prvkom zostavy je jednoznačne polguľovitý subwoofer, ktorý zároveň preberá aj úlohu zosilňovača. Jeho lesklý čierny povrch narušuje len decentné firemné logo budiace rešpekt. V základni subwoofera sú prehľadne rozmiestnené dva konektory na reproduktory, vstupný audio konektor, napájanie, ON/OFF tlačidlo a otočný ovládač úrovne basov. V útrobách sa ukrýva basový menič Atlas s neodýmiovým magnetom. Dva satelity svojimi rozmermi mierne nekorešpondujú so svojim „veľkým bratom“. Predovšetkým ale zaujme ich tvar štvorlístkov. Štyri čierne lupene sú osadené striebornou ochrannou mriežkou s lesklou obrubou. Pod nimi je v strede nenápadne ukrytý samotný menič Odyssey s neodýmiovým magnetom. Zo zadnej strany vychádza krátka valcovitá podpera zakončená gumenou guľôčkou chrániacou proti pošmyknutiu. Rovnakú úlohu majú aj nenápadné gumené nožičky na dvoch lupeňoch. Odhliadnuc od nezvyčajného tvaru reproduktorov nám ako prvé udrela do očí kabeláž. Z oboch satelitov viedli na túto triedu nezvyčajne hrubé a kvalitne spracované káble v pevnom textilnom obale. Jeden z reproduktorov má dva lupene špeciálne koncipované ako tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Ich zvláštnosťou je, že sa nestláčajú, ale reagujú priamo na dotyk.

V praxi
     Primárnym určením reproduktorov je zapojenie s osobnými prehrávačmi, hlavne svetoznámym iPod. Rovnako dobre ale budú tvoriť hudobnú kulisu napríklad pri počítači. Všetky káble sú dostatočne dlhé pre bežné rozloženie komponentov a svojou kvalitou prekonávajú väčšinu konkurencie. To môžme smelo povedať aj o ich hudobnom prednese. Skúsili sme na nich zahrať snáď všetky hudobné štýly, aké poznáme. Počínajúc techno, house, trance, cez hip-hop až po rock, metal či dokonca jazz. Na chvíľku sme siahli aj po klasike, ale na tú treba naozaj vyššiu triedu. So spomínanými štýlmi ale Spyro s prehľadom držal krok. Vykresľoval dostatočne plný bas doplnený čitateľnými a čistými vyššími frekvenciami. JBL sa skutočne nemajú za čo hanbiť, práve naopak. Štvorlístok očividne neprináša len šťastie, ale aj veľmi kvalitný zvuk. Počas celého testu nám prekážal len nevhodný tvar ovládača úrovne basov, s ktorým sa ťažšie manipuluje. Spyro je aj napriek tomu jeden z najvydarenejších reproduktorových setov v danej cenovej kategórií. Fanúšikov prehrávača iPod určite poteší, že Spyro je dostupný aj v bielej farbe.
comments powered by Disqus